Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituirea imprumutului persoana fizica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituirea imprumutului persoana fizica

I-am imprumutat unui "prieten" o suma foarte mare de bani.Am incheiat un act la notar in care se mentiona suma de bani,data scadenta si faptul ca nu doresc garantii si nici obligatii.Acest "prieten"este avocat si nu are nici o proprietate pe numele lui(stia el de ce).Termenul limita a trecut si nu mai este de gasit.Cum as putea sa imi obtin banii?Daca as merge pe calea executarii silite nu prea vad ce as putea obtine daca el nu e detinator de bunuri.In instanta as avea vreo sansa si daca da ce solutie ar putea sa imi ofere?Care e cea mai buna varianta pe care s-o abordez?Va rog mult am nevoie de un sfat!

Va multumesc anticipat,
Buna ziua,

intrucat inscrisul este facut la notar nu mai este nevoie de instanta de judecata;
se poate porni direct executarea silita;
in cazul in care nu are bunuri in proprietate, o solutie ar putea fi sa aflati daca are ceva firme carora le acorda consultanta; ati putea infiinta popriere asupra acestor firme iar ele ar trebui sa va plateasca dvs. direct;
in cazul in care ati putea dovedi ca el a stiut de la bun inceput ca nu are de unde sa va dea banii si s-a imprumutat stiind ca nu doreste sa vi-i mai restiutuie, se poate formula o plangere penala pentru inselaciune;

Avocat Boncu
buna ziua!
cu contractul de imprumut puteti merge direct la executor, dar daca debitorul dvs nu are bunuri care sa poata fi executate veti suporta starea de insolvabiliatate a acestuia.
Va multumesc din suflet pt ajutorul oferit dar as dori sa imi spuneti concret ce inseamna sa suport starea de insolvabilitate?
Adica veti suporta ca nu are de unde va da banii.

Daca e avocat insa ar trebui sa aiba clienti, deci incasari... Greu de spus, poate un cont bancar etc.
Incercati amiabil, o negociere, o discutie, o notificare...
Am inteles cum sta treaba pe calea executarii silite dar daca l-as actiona in instanta?Ce i s-ar putea intampla?