avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituirea imprumutului persoana fizica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituirea imprumutului persoana fizica

I-am imprumutat unui "prieten" o suma foarte mare de bani.Am incheiat un act la notar in care se mentiona suma de bani,data scadenta si faptul ca nu doresc garantii si nici obligatii.Acest "prieten"este avocat si nu are nici o proprietate pe numele lui(stia el de ce).Termenul limita a trecut si nu mai este de gasit.Cum as putea sa imi obtin banii?Daca as merge pe calea executarii silite nu prea vad ce as putea obtine daca el nu e detinator de bunuri.In instanta as avea vreo sansa si daca da ce solutie ar putea sa imi ofere?Care e cea mai buna varianta pe care s-o abordez?Va rog mult am nevoie de un sfat!

Va multumesc anticipat,
Cel mai recent răspuns: Aryana , utilizator 09:19, 10 Noiembrie 2009
buna ziua!
il actionati in instata ptr obtinerea titlului executoriu.
dar dvs veti titlul executoriu.
Din ceea ce mi-ati spus dvs. sa inteleg ca nu mai am nici o sansa sa imi recuperez banii daca el nu are nici un bun pe numele sau?Cum ramane cu onorariile pe care acesta le incaseaza in calitate de avocat?Iar daca, sa presupunem ca el este plecat in strainatate ce se poate face atunci?
executorul judecatoresc poate proceda la instituirea popririi pe contul debitorului dvs. ;)
Doamna, e un avantal ca nu mai trebuie sa mergeti in instanta, un avantaj pentru dv.
Faceti-i plangere la barou si aratati actele, desi sanse de sanctiune disciplinara nu stiu cate aveti...
Si in functie de ce bunuri avea pana la data imprumutului si de actele incheiate ulterior cu privire la ele puteti sa va recuperati banii anuland actele frauduloase ale acestuia.
Insa asa nu putem sa dam solutii, suntem ca niste doctori care incearca sa trateze fara sa vada pacientul... sunt numai presupuneri de ce ati putea face etc.
Multumesc pentru ajutorul oferit dar si pentru promtitudinea dvs de a imi raspunde la intrebari.Multumesc inca o data.=D>=D>=D>=D>=D>=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dat bani in imprumut. ii mai pot recupera? deeaSB deeaSB Am dat bani ( 1500 Euro) in imprumut la o \" prietena\". Acum un an de zile.Banii erau dintr-un credit de nevoi personale. M-a tot dus cu vorba ca mii da, ... (vezi toată discuția)
Contract de imprumut notarial intre persoane fizice Manone_BM Manone_BM Buna seara, Am rugamintea sa ma ajutati cu o lamurire vis-a-vis de un contract de imprumut: - in anul 2009 am imprumutat o suma de bani de la o persoana ... (vezi toată discuția)
Împrumut fără acte am împrumutat 12000 de euro de la un vecin. ... IoanaIoana038 IoanaIoana038 Împrumut fără acte Am împrumutat 12000 de euro de la un vecin. I am restituit 9000 de euro însă de ceva vreme nu mai am posibilitatea de a pune bani ... (vezi toată discuția)