avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog daca ma poate ajuta cineva orice sfat conteaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog daca ma poate ajuta cineva orice sfat conteaza va multumesc frumos - concediere în timpul concediului medical (Germania)

Am semnat un contract cu o LieFirma in zona Rasttat impreuna cu prietena mea vineri dupa care luni am fost in prima zi de lucru la firma Grammer care se afla tot in acelas oras intre timp prietena mea a lesinat a fost chemata o ambulanta care a fost refuzata pentru ca nu stim limba am dus.o acasa eu a doua zi am fost la medicul de familie pentru un control am primit de acolo trimitere la spitalul din Buhl acolo a fost descoperita ca suspecta de TBC de unde a fost mutata in spitalul din Baden Baden pentru analize amanuntite acolo a fost diacnosticata cu boala aceasta find si internata automat dupa cateva zile de la internare am primit prin posta concedierea mea si a ei nu stiu daca este sau nu normal sau legal in Germania sa concediezi un angajat in timp ce se afla in medical sau sa fie internat in acest timp
Orice sfat imi este de mare ajutor multumesc frumos
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Septembrie 2018
DuroiFlorin, utilizator
Cel mai recent răspuns: DuroiFlorin , utilizator 11:43, 1 Septembrie 2018
Puteti lua legatura,pentru a primi indrumare ,si cu Biroul ataşatului pentru probleme de muncă și sociale pentru RF Germania și Austria
Dna. Ioana Manole
Ataşat pentru probleme de muncă și sociale
Tel: + 49 (0)30 212 39 108
Fax: +49 (0)30 212 39 399
E-mail: berlin.social@mae.ro
[ link extern ]

"În Germania este posibilă concedierea în timpul concediului medical. Dacă contractul dumneavoastră de muncă încetează în timpul incapacității temporare de muncă puteți solicita mai întâi o indemnizație de boală la Casa de Asigurări de Sănătate și trebuie să vă înregistrați la Agenția pentru Ocuparea Forței de Muncă după ce v-ați însănătoșit. În orice caz trebuie să trimiteți scutiriile medicale la Casa de Asigurări de Sănătate! Informați Casa de Asigurări de Sănătate înainte de a părăsi Germania ca să nu pierdeți eventual dreptul la indemnizația de boală și asigurarea de sănătate!"
[ link extern ]
Am dus deja foile deja la casa de sanatate care arata ca prietena mea este internata dar nu este in concediu medical si este internata in spital in timp ce era internata a primit concedierea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Are dreptul angajatorul să te concedieze an timpul concediului medical George 1976geo George 1976geo Lucrez de 3saptamani la o fabrica an Germania și mi-am rupt un deget an timpu serviciului am fost la spital unde mi-au dat concediu medical 1luna numai ca ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,dacă fiul meu care este studenta ramas repetent ,mai ... Aurora Jantea Aurora Jantea Bună ziua,dacă fiul meu care este studenta ramas repetent ,mai poate beneficia de alocația din germania? (vezi toată discuția)
Pot recupera banii din germania Greurus Mihai Costel Greurus Mihai Costel Patronul nu mia dat toți banii .Mai are sa-mi dea 1400euro (vezi toată discuția)