Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recalculare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recalculare salariu

pe data de 21.12.2008 am fost angajata la un grup scolar pe postul de administrator financiar cu salariul de 1245 lei.Din luna mai 2009 mi s-a modificat salariul la 1143 pe motiv ca in statul de functii aceasta era valoarea stabilita pentru postul meu.Mentionez ca desi nu am primit nici o decizie sau un act aditional referitor la modificarea salariului am fost ferm convinsa ca acesta exista.In luna octombrie(pe fluturasul primit pe 5 noiembrie in ziua de salariu) am constatat o diferenta de salariu de 662 ron(cu minus) si cerand lamuriri secretarului(el intocmeste statele de plata) si mi-a zis ca suma rprezinta recalculul salariului pentru lunile ian 2009-mai 2009 in care as fi primit salariul mai mare decat era stabilit in statul de functii.Cel vinovat de aceasta situatie este tocmai secretarul care a intocmit contractul de munca deoarece la data angajarii eu nu stiam care sunt salariile pe statul de functii si fiind de 1245 ron mi s-a parut corect avand in vedere ca eu am studii superioare.Intrebarile mele sunt:
1.este corect sa mi se modifice salariul stabilit in CIM fara decizie sau act aditional in acest sens?
2.cine este vinovat de situatia creata?
3.pot sa solicit recuperarea sumelor retinute si cum?
Multumesc pentru ajutor
grigoroscuta carmen , utilizator