Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu

Buna seara,

Este legal ca aprobarea concediului de odihna, sa fie conditionata de existenta pe cererea de concediu, a unei rubrici, unde un coleg semneaza ca pe durata efectuarii concediului, este de acord sa te inlocuiasca ?

Cu multumiri
Legislatia nu prevede asa ceva, insa la nivelde angajator poate exista in regulamentul intern sau intr-o procedura operationala modul de acordare a concediilor.
Multumesc de raspunsul dumneavoastra. Si sa inteleg ca daca este scris in regulamentul intern sau intr-o procedura operationala, atunci angajatorul imi poate considera aceste zile, ca si concediu, chiar daca eu nu am solicitat zile de concediu printr-o cerere scrisa ?
Nu va poate considera aceste zile ca si concediu , daca nu ati solicitat acordarea lui.