Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii acordare concediu de maternitate 2018
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii acordare concediu de maternitate 2018

Buna ziua,

Am o disputa cu medicul meu de familie pe marginea conditiilor de acordate a concediului prenatal. Vreau sa intru in concediu prenatal/de sarcina incepand cu 28 septembrie, ca sa evit retinerea acelor 25% care se vor aplica incepand cu 30 septembrie 2018. Conform art. 24, alin 2 din OUG 158/2005: "Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice." Medicul de familie nu vrea sa imi elibereze certificatul medical incepand cu 28 septembrie fiindca sustine ca se poate elibera doar de la 7 luni si 10 zile iar eu la 28 septembrie as avea doar 7 luni. Intrebarea mea este: exista un alt act normativ pe care il ignor eu si care specifia aceasta regula de acordare a prenatalului la 7 luni si 10 zile? Mie articolul 24, alin 1 si 2 din OUG 158/2005 mi se pare destul de clar, dar poate ignor eu alta lege si as vrea sa stiu daca are rost sa insist. Mentionez ca daca intru in prenatal incepand cu 28 septembrie, mi-ar ramane 56 de zile pt lauzie, deci as fi acoperita.
Multumesc!
Mariababy, utilizator
Nu exista niciun alt act normativ ... intr-adevar, puteti intra in concediu de maternitate incepand cu 28.09.2018.