Forum Discuţii juridice Executare silită RECUPERARE SUMA POPRITA
Discuție deschisă în Executare silită

RECUPERARE SUMA POPRITA

Bună ziua!
Am avut un proces constând în contestatie la executare pe care l am câștigat, ulterior acestui proces am făcut întoarcere la executare pt a mi se restitui taxa de timbru judiciar plus o suma de bani ( realizata dintr o singura poprire , atat a apucat executorul sa oprească) am câștigat și întoarcerea la executare prin hotărâre judecătorească din data de 20 12.2017 dar executorul nu a dat nici un semn de viata ...nu mi a returnat banii.
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea formulată de către reclamanta X în contradictoriu cu pârâta X S.A. Întoarce executarea silită efectuată în dosarul nr. X/2016 al Biroului Executorului Judecătoresc X , în sensul obligării pârâtei la plata către reclamantă a sumei de 350,63 lei. Obligă pârâta să plătească reclamantei suma de 50 lei reprezentând cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea se depune la Judecătoria X. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 20.12.2017.
Document: Hotarâre X/2017 20.12.2017
În cazul acesta ce mai am de făcut?
Mergeti la un executor si puneti hotararea in executare. Nu executorul judecatoresc trebuia sa va restituie sumele ci, societatea creditoare.
Company Advising, utilizator
Buna ziua !
Am vorbit cu acel executor si mi-a transmis ca a trimis solicitarea mea privind restituirea sumelor incasate in dosarul de executare silita , dar nu cred ca acea societate se va conforma .
Deci singura solutie ramasa este aceea de a merge la un executor cu hotararea judecatoreasca.
Ce costuri ar presupune acest demers ?

Va multumesc foarte mult pentru amabilitatea si promtitudinea raspunsurilor pe care mi le ati oferit de fiecare data.
Nu rezolvati cu executorul respectiv. Trebuie mers la alt executor. Puteti contracta serviciile unui avocat sa va ajute in recuperarea sumelor si sa mentina relatia cu executorul judecatoresc. COsturile sunt in functie de suma de recuperat, etc..
Dvs ma puteți ajuta în acest sens?