Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant intermediar-dividende 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant intermediar-dividende 2018

Iniatial s-a comunicat ca de la 1 iulie se pot scoate dividende. Daca s-au ridicat, declarat si platit impozit pentru divindende in luna iulie, cum puteam face bilantul in 30 zile de la AGA, daca inca nu exista formular aferent? Cum reglam situatia in acest caz, caci cele 30 de zile de la AGA au trecut deja si nu putem raporta prin acest bilant intermediar?
Dumitrica Aurelia, utilizator
Nu trebuia sa fi dat nimic pana nu apare hotararea de la finante si nu ati depus bilantul acela intermediar.
Nu se face raportare de bilant intermediar, este intern, pentru stabilirea dividendelor intermediare. Oricum regularizarea se face tot la decembrie, cand vor trebui returnate dividendele, daca ati bagat prea adanc manuta in borcanul cu miere :)