Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata taxa timbru judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata taxa timbru judiciar

Buna ziua! Inteleg din raspunsul anterior ca in situatia in care am domiciliul in Sinaia, dosaqrul la Judecatoria Pucioasa si bunul care face obiectul procesului in comuna Bezdead platesc taxa la Primaria Sinaia. Avocatul mi-a spus ca trebuie platita la Primaria Bezdead. Cum e corect? Multumesc!
Plata se face la domiciliul debitorului taxei - primaria Sinaia.
Art. 40 alin. 1 - OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru
Taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local "Taxe judiciare de timbru și alte taxe de timbru", al unității administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reședința ori, după caz, în care persoana juridică are sediul social. Costurile operațiunilor de transfer al sumelor datorate ca taxă judiciară de timbru sunt în sarcina debitorului taxei.
Taxa se achita la domiciliul dvs.