Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... liberalitatea drepturilor succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

liberalitatea drepturilor succesorale

Buna ziua.Am de la tatal meu un testament unde sunt cuprinsa eu si mama vitrega.in testament tatal meu imi lasa mie cu casa de la tara la care mama mea vitrega este cu drept viager de locuinta iar la apartamentul de la Bucuresti unde a locuit cu mama mea vitrega iar acela este achitat (ratele) in timpul casatoriei lor dar nu in totalitate ,asupra lui ii lasa ei toate drepturile.Vreau sa stiu daca pot avea drept legal si asupra apartamentului sau macar al unei parti din el tinand cont ca de apartament se folosesc un copil din veri care are grija demama mea vitrega care este paralizata la pat si il au dat in chirie.
eneramonaloli, utilizator