Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un rapuns
Este vorba de o succesiune
Tatal meu a fost casatorit si are o fata
A divortat, a platit pensie pana la 18 ani
S-a recasatorit cu mama (dupa 2-3 ani de la divort), suntem doi copii eu si fratele meu
Au cumparat cu mama prin 1996 un apartament
A decedat in 2003, iar noi nu am facut succesiune inca
Intrebarea mea este: are fata drept la acest apartament? Noi nu ne cunoastem si nici nu avem nici o legatura ( sa vina ea sau ceva).nici nu stiu unde locuieste sau ceva de ea. Cum sa procedez?
Tatal a decedat? In succesiunea tatalui ar trebui inclusa cota de 1/2 din apartament. Acea fata ar avea calitate la succesiunea tatalui. Depuneti cererea de deschidere a succesiunii la notar. Stiti unde s-a nascut fata? Puteti face cerere la Primaria unde s-a nascut pentru a va da o copie de pe certificatul ei de nastere. Daca exista o hotarare judecatoresca de stabilire a pensiei, aflati detalii despre ea de acolo. Poate gasiti certificatul ei de nastere printre acele tatalui.
Tata a decedat. Apartamentul a fost achizitionat cu mama mea. Cam ce parte ar avea ea
Tata a decedat. Apartamentul a fost achizitionat cu mama mea. Cam ce parte ar avea ea?
Multumesc de rapuns

Ionita Cristina Avocat a scris:

Tatal a decedat? In succesiunea tatalui ar trebui inclusa cota de 1/2 din apartament. Acea fata ar avea calitate la succesiunea tatalui. Depuneti cererea de deschidere a succesiunii la notar. Stiti unde s-a nascut fata? Puteti face cerere la Primaria unde s-a nascut pentru a va da o copie de pe certificatul ei de nastere. Daca exista o hotarare judecatoresca de stabilire a pensiei, aflati detalii despre ea de acolo. Poate gasiti certificatul ei de nastere printre acele tatalui.

Din partea tatalui, de 1/2, mama dvs (sotia tatalui) primeste 1/4 si 3/4 se imparte in mod egal intre toti copiii tatalui. Dupa dezbaterea succesiunii, mama ramane cu 5/8 si fiecare din cei trei copii cu o cota de 1/8.