avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un rapuns
Este vorba de o succesiune
Tatal meu a fost casatorit si are o fata
A divortat, a platit pensie pana la 18 ani
S-a recasatorit cu mama (dupa 2-3 ani de la divort), suntem doi copii eu si fratele meu
Au cumparat cu mama prin 1996 un apartament
A decedat in 2003, iar noi nu am facut succesiune inca
Intrebarea mea este: are fata drept la acest apartament? Noi nu ne cunoastem si nici nu avem nici o legatura ( sa vina ea sau ceva).nici nu stiu unde locuieste sau ceva de ea. Cum sa procedez?
Cel mai recent răspuns: Ionita Cristina Avocat , Avocat 17:50, 5 Septembrie 2018
Tatal a decedat? In succesiunea tatalui ar trebui inclusa cota de 1/2 din apartament. Acea fata ar avea calitate la succesiunea tatalui. Depuneti cererea de deschidere a succesiunii la notar. Stiti unde s-a nascut fata? Puteti face cerere la Primaria unde s-a nascut pentru a va da o copie de pe certificatul ei de nastere. Daca exista o hotarare judecatoresca de stabilire a pensiei, aflati detalii despre ea de acolo. Poate gasiti certificatul ei de nastere printre acele tatalui.
Tata a decedat. Apartamentul a fost achizitionat cu mama mea. Cam ce parte ar avea ea
Tata a decedat. Apartamentul a fost achizitionat cu mama mea. Cam ce parte ar avea ea?
Multumesc de rapuns

Ionita Cristina Avocat a scris:

Tatal a decedat? In succesiunea tatalui ar trebui inclusa cota de 1/2 din apartament. Acea fata ar avea calitate la succesiunea tatalui. Depuneti cererea de deschidere a succesiunii la notar. Stiti unde s-a nascut fata? Puteti face cerere la Primaria unde s-a nascut pentru a va da o copie de pe certificatul ei de nastere. Daca exista o hotarare judecatoresca de stabilire a pensiei, aflati detalii despre ea de acolo. Poate gasiti certificatul ei de nastere printre acele tatalui.

Din partea tatalui, de 1/2, mama dvs (sotia tatalui) primeste 1/4 si 3/4 se imparte in mod egal intre toti copiii tatalui. Dupa dezbaterea succesiunii, mama ramane cu 5/8 si fiecare din cei trei copii cu o cota de 1/8.

Alte discuții în legătură

Succesiune cu batai de cap shaquille7 shaquille7 Salut Comunitate va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect: 1. tatal meu a divortat de mama mea si s-a recasatorit. in urma acestei casnici am rezultat doar ... (vezi toată discuția)
Succesiune după bunici, situație foarte complicată. vă rog frumos să mă lămuriți Popescu Lavinia Popescu Lavinia Buna ziua, Bunica mea a decedat in februarie anul acesta si trebuie sa facem succesiunea dupa ea, cât si după bunic, decedat acum 16 ani. A fost unchiul meu ... (vezi toată discuția)
Partaj ioan grigore ripa ioan grigore ripa Tatal decedat din 1996...mama in viata.Cei doi au dobindit impreuna un apartament in care au trait impreuna cu cei 4 copii.Mama divorteaza..iar apartamentul ... (vezi toată discuția)