Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare servicii cercetare dezvoltare in Romania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare servicii cercetare dezvoltare in Romania

O firma privata platitoare de tva efectueaza servicii de cercet dezv.catre o alta firma privata din Romania neplatitoare de tva.(conf contract in eur si platibil la curs bnr)Prestatorul are voie sa factureze in eur? sau in lei...? Cu tva sau fara?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Regulament BNR 4 2005
SECŢIUNEA a II-a
Operaţiuni valutare între rezidenţi

Art. 3. -(1) Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni între rezidenţi, care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, se realizează numai în moneda naţională (leu), cu excepţia operaţiunilor prevăzute în anexa nr. 2 "Categorii de rezidenţi care pot efectua operaţiuni în valută", care se pot efectua şi în valută.
(2) Toate celelalte operaţiuni între rezidenţi, care nu fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, pot fi efectuate în mod liber fie în moneda naţională (leu), fie în valută.
(3) Operaţiunile prevăzute la alin. (2) şi în anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua şi în valută, numai pe baza acordului de voinţă al părţilor.

Referiotr la facturare, dvs facturati cu tva la intern.
Constantin Vera, Contabil