Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... boxa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

boxa

am cumparat apartamentul in faza de proiect cu boxa ".5", care din cauza conductelor nu s-a putut construi pe sc A. Mi s-a dat pe sc B o boxa 11, dar nu mi s-a trecut in contract. Am folosit-o 20 ani , un vecin care folosea avea o alta boxa 7, mi-a spart-o si si-a pus lacat.
Insa, acesta o are pe contract.
De la arhive, am scos planul subsolului, iar la sc A, boxa 5 cu numele meu e barata, iar pe sc B LA boxa 11 figureaza numele vecinului taiat si scris numele meu. Iar la boxa 7, doar numele lui.
De asemenea, in procesul verbal de predare-primire a blocului se specifica ca boxele nu au fost predate
Astfel, ele s-au impartit la mica intelegere.
Cum pot intra in posesia boxei mele, achitata de 35 ani si platit impozitul anual ? de 12 ani , a fost ocupata de vecin

Multumesc !
Daca amiabil nu puteti solutiona,ramane varianta actiunii in instanta
pe cine sa actionez ? IJGCL preluata de Primarie, pe vecin sau asociatia de proprietari( suntem proprietarii subsolului)?
vecinul are pe contract boxa 11, cea pe care am stapinit o eu 20 ani. In realitate, si pe schita subsolului , vecinul are si o alta boxa.
deci, daca dau vecinul in judecata, va prezenta contractul si voi pierde