Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inregistrare casatorie din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inregistrare casatorie din strainatate

M-am casatorit in Statele Unite saptamana trecuta. Urmatoarea mea vacanta in Romania va fi in Mai 2019 si atunci vreau sa intregistrez casatoria in registrele romanesti pentru a-mi putea schimba pasaportul si buletinul in numele sotului. Dat fiind ca vor fi aproximativ 8 luni de la casatorie, exista vreo penalitate de platit in Romania pentru intarzierea inregistrarii? Cat dureaza eliberarea certificatului? Multumesc.
ctele de stare civilă ale cetăţenilor români, întocmite la autorităţile străine, au putere doveditoare în România numai dacă sunt transcrise în registrele de stare civilă române.
Cetăţeanul român ARE OBLIGAŢIA, ca în termen de 6 LUNI DE LA CĂSĂTORIE, să ceară transcrierea certificatului/ extrasului de căsătorie la Primăria de domiciliu.