Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatorie nevada sua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatorie nevada sua

Un certificat de casatorie eliberat de statul nevada ( eu cetatean roman el american) are nevoie de apostila din statul nevada sau e ok si din statul unde avem resedinta ?
In Romania, trebuie sa urmați procedura transcrierii certificatului de căsătorie.

Actele de stare civilă ale cetăţenilor români, întocmite la autorităţile străine, au putere doveditoare în România numai dacă sunt transcrise în registrele de stare civilă române.
Cetăţeanul român ARE OBLIGAŢIA, ca în termen de 6 LUNI DE LA CĂSĂTORIE, să ceară transcrierea certificatului/ extrasului de căsătorie la Primăria de domiciliu.

Cetăţenii care nu declară/ înregistrează, în termenul legal, căsătoria pot fi sancţionaţi cu amendă cuprinsă între 100 –200 lei.

Sunati la Direcția de evidență a populației și vedeti ce acte trebuie depusa.