Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema rutiera

Buna seara am primit o amenda pentru depășirea vitezei si suspendarea permisului pentru 90 de zile am dat examen am luat mi s-a redus pedeapsa iar la data la care eu mi-am ridicat permisul 06.08.2018 mi s-a făcut o invitație si sa ma prezint in 5 zile si eu am primit-o astazi 06.09.2018 in posta cu data de 06.08. 2018 cum ca am cumulat 18 puncte penalizare si sa ma prezint sa ca mi se suspenda permisul. Este cumva o
greșeală..ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Nu se anulează toate punctele odată cu redobândirea permisului
Mazilu Diana, utilizator
Nu e o greseala, prima suspendare e pentru contraventia savirsita, ca sanctiune complementara, iar a doua pentru acumularea a cel putin 15 puncte de penalizare (s-au cumulat si punctele de penalizare de la ultima contraventie si mai aveati dinainte). Punctele corespunzatoare unei contraventii dispar doar dupa 6 luni.
Dar punctele cumulate sunt cu tot cu amenda pentru suspendare de pe 18.12.2017 pana pe 18. 06.2018..

latka a scris:

Nu e o greseala, prima suspendare e pentru contraventia savirsita, ca sanctiune complementara, iar a doua pentru acumularea a cel putin 15 puncte de penalizare (s-au cumulat si punctele de penalizare de la ultima contraventie si mai aveati dinainte). Punctele corespunzatoare unei contraventii dispar doar dupa 6 luni.

Mazilu Diana a scris:

Dar punctele cumulate sunt cu tot cu amenda pentru suspendare de pe 18.12.2017 pana pe 18. 06.2018..

Cu parere de rau, dar nu se intelege nimic. Ce amenda, ce suspendare. ? Daca doriti un raspuns pertinent, incercati sa relatati faptele detaliat. Daca ati fost amendata pentru viteza (si permis luat) in 18.12.2017, cum de v-ati ridicat permisul in 6 august 2018, daca v-ati si redus suspendarea ? 90 de zile inseamna 3 luni,cum de l-ati ridicat dupa 8 luni ? Ceva e omis in povestea dvs.
Punctele cumulate sunt in perioada 18 .12.2017-18.06.2018
Sa ma fac înțeleasă in perioada 18.12.2017 -18.06.2018 eu am cumulat 18 puncte .. in aceste 18 puncte este inclusă si amenda pentru viteza cu suspendarea permisului pentru 90 zile. Am dat examen am luat am făcut cerere la comandant de reducere a zilelor de suspendare si pedeapsa a fost redusă la 30 zile.. la care ulterior eu am luat permisul pe data de 06.08. 2018. Iar ieri pe data de 06.09.2018 primesc o invitație de la poliție cu data de 06.08.2018 ca trebuie sa ma prezint in cinci zile cu permisul ca este suspendat pentru cumul de 15 puncte.. păcat ca nu pot atașa invitația..oricum va Multumesc pentru răspunsuri.