Forum Discuţii juridice Executare silită M-am trezit cu a doua poprire pe cont pentru un credit ...
Discuție deschisă în Executare silită

M-am trezit cu a doua poprire pe cont pentru un credit restant, achitat. Doresc să ajung la un consens și, dacă e posibil, să cer despăgubiri. Ce măsuri pot lua?

Buna ziua!

Inainte de a pune intrbarea, doresc sa explic situatia.
Am avut un creditla banca x sa zicem si din motive personale nu am fost in stare sa il achit la timp. Ca urmare, un executor a preluat creditul si a instituit o poprire la compania pentru care lucrez si in fiecare luna o treime din salar a fost retinuta pana la achitarea valorii ramase din credit plus cheltuielile de judecata. Acum dupa aproximativ 4 luni dela achitarea intrgii valori ma trezesc ca acelas executor imi pune aceeasi poprire pecont si fiind in vacanta am ramas fara niciun ban pe cont. Am discutat cu banca sa imi deblocheze banii si e posibil doar 2 treimi din cont sa imi fie disponibile si o treime revine executorului. Banca x a confirmat ca prin poprire, suma a fost achitata si am 0 datorii la ei.
Acum intrbarea mea este ce masuri pot eu lua? Prin intermediul unui avocat? Doresc sa ajung la un consens si daca e posibil sa cer despagubiri pentru ca vacanta mea a fost un chin stiind ca nu imi mai ajung banii sa traiesc apoi. Numarul de creditde pe prima poprire care a ajuns la achitarea valorii e acelasi cu numarul popririi de acum, la fel si suma, la fel si executorul. As dori sa stiu daca are rost sa dau in judecata executorul sau banca pentru asa ceva sau voi ajunge sa pierd si sa platesc eu alte cheltuieli.
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Din câte știu, banca vinde creanța către o firmă de recuperări. Dacă întârziați cu plata, este posibil să plătiți penalizari, de aceea suma este mai mare.
Dacă aveți chitanțele, mergeți cu ele la acea firmă, și aflați cât mai aveți de plătit. Dacă ați achitat deja, cereți o adeverință.

Stanciu.Nicolae.Adrian a scris:

Buna ziua!

Inainte de a pune intrbarea, doresc sa explic situatia.
Am avut un creditla banca x sa zicem si din motive personale nu am fost in stare sa il achit la timp. Ca urmare, un executor a preluat creditul si a instituit o poprire la compania pentru care lucrez si in fiecare luna o treime din salar a fost retinuta pana la achitarea valorii ramase din credit plus cheltuielile de judecata. Acum dupa aproximativ 4 luni dela achitarea intrgii valori ma trezesc ca acelas executor imi pune aceeasi poprire pecont si fiind in vacanta am ramas fara niciun ban pe cont. Am discutat cu banca sa imi deblocheze banii si e posibil doar 2 treimi din cont sa imi fie disponibile si o treime revine executorului. Banca x a confirmat ca prin poprire, suma a fost achitata si am 0 datorii la ei.
Acum intrbarea mea este ce masuri pot eu lua? Prin intermediul unui avocat? Doresc sa ajung la un consens si daca e posibil sa cer despagubiri pentru ca vacanta mea a fost un chin stiind ca nu imi mai ajung banii sa traiesc apoi. Numarul de creditde pe prima poprire care a ajuns la achitarea valorii e acelasi cu numarul popririi de acum, la fel si suma, la fel si executorul. As dori sa stiu daca are rost sa dau in judecata executorul sau banca pentru asa ceva sau voi ajunge sa pierd si sa platesc eu alte cheltuieli.
Va multumesc!

Vă mulțumesc pentru răspuns AU Lucifer!
Ce am avut de plătit a fost achitat în totalitate acum 4 luni prin poprire pe salar. Acum e aceeași suma, același credit cu numărul inițial și din nou o poprire exact ca cea inițială din care recuperatorii si-au luat banii. Din punctul meu de vedere acesta este un abuz și vor sa îmi ia din nou aceeași sumă, ceea ce.mi se pare foarte ilegal. I-m lăsat sa îmi pună poprire pe cont acum mai bine de jumătate de an pentru ca aveau acest drept pentru a recupera suma datorata. Acum ei o iau de la capăt și așa fac dublu bani și eu plătesc dublu.
Va mulțumesc!
Stanciu.Nicolae.Adrian, utilizator
Contestatie la executare in termen de 15 zile de cand s-a instituit a 2-a poprire. Plus intoarcerea executarii silite. De daune discutati dupa ce rezolvati prima problema. Daca dovediti ca ati suferit un prejudiciu, se pot solicita, dar cel mai bine discutati cu un specialist dupa ce rezolvati prima problema.
Din câte știu, după ce banca a vândut creanța către firma de recuperare, nu mai aveți treabă cu banca, doar cu firma, executorul, în cazul de față. Deci, mergeți cu toate chitanțele, inclusiv cele în urma popririi.

Trebuie sa va mișcați repede.
Succes!

Stanciu.Nicolae.Adrian a scris:

Vă mulțumesc pentru răspuns AU Lucifer!
Ce am avut de plătit a fost achitat în totalitate acum 4 luni prin poprire pe salar. Acum e aceeași suma, același credit cu numărul inițial și din nou o poprire exact ca cea inițială din care recuperatorii si-au luat banii. Din punctul meu de vedere acesta este un abuz și vor sa îmi ia din nou aceeași sumă, ceea ce.mi se pare foarte ilegal. I-m lăsat sa îmi pună poprire pe cont acum mai bine de jumătate de an pentru ca aveau acest drept pentru a recupera suma datorata. Acum ei o iau de la capăt și așa fac dublu bani și eu plătesc dublu.
Va mulțumesc!

AU Lucifer, utilizator
Este necesara contestatia la executare daca omul a platit. Executorul sau creditorul va trage de timp si se trezeste omul ca plateste de 2 ori si nu mai are ce face.