Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA, cateva intrebari
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA, cateva intrebari

Buna ziua.
Sunt angajat la o firma cu 8h/zi si vreau sa-mi deschid o mica afacere ma gandeam la un pfa pentru ca e mai simplu si eu nu am mai avut firma
intrebarile sunt:
pot sa lucrez eu la firma mea chiar daca mai sunt angajat la alta firma cu 8h/zi ? ma gandeam sa lucrez in timpul liber sau dupa ce imi termin munca pentru ca nu vreau sa renunt la locul de munca actual pentru ca nu stiu daca va merge afacerea cu firma mea
mai platesc CASE la firma mea pentru mine sau alte taxe ? sau sunt scutit de aceasta taxa odata ce sunt si angajat la alta firma ?
An0nim, utilizator
Indiferent daca mai aveti in acelasi timp in alta parte un contract de munca valabil, pe pfa veti plati anual obligatoriu impozitul pe venitul net de 10% si contributiile sociale cass si cas daca venitul net anual depaseste plafonul celor 12 salarii minime pe economie adica in acest an 22800 lei.
adica la PFA se ia in calcul si salariul meu de la alta firma care lucrez ?
eu credeam ca la acel plafon de 22800 e vorba doar de banii PFA-ului nu si de salariul meu de la firma cealalta. pai ce fac muncesc intr-un loc sa-mi platesc la PFA cas si cass si sa nu produca nimic ?
Nu. Pentru pfa doar venitul brut incasat in anul fiscal si cheltuielile deductibile anuale platite pentru realizarea acelui venit doar pe pfa.