Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație copil (ccc)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație copil (ccc)

Buna ziua, as vrea sa știu despre aceasta indemnizație ... Sotul meu ar vrea sa intre in prenatal si nu prea stim cum.. Eu voi naște in mai putin de 6 săptămâni ..
El lucreaza la aceasta firma de 1 an si 3 luni..
Cand Poate depune actele, cand poate porni demersurile? .. Poate imediat ce nasc eu? ..
Cand intra el in concediu de paternitate? Cand nasc eu sau cand, dupa cat timp..? /

Si inca ceva, daca cei de la locul de munca ii vor desface contractul ca sa nu poata sa intre in prenatal, ce poate face?? ..
Sotul dvs nu poate intra nici in prenatal , nici in postnatal ,ci doar in concediu de cresterea copilului.
Da, in acest concediu.. Poate beneficia de aceea suma de bani, de care se spune? /.... Si cand intra in concediu pentru creștere a copilului.. Imediat ce nasc, sau cum.? /multumesc

In acest concediu nu beneficiază de indemnizație? ..
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dvs indepliniti conditiile pentru a intra in prenatal si apoi in postnatal ?
Care condiții trebuiesc îndeplinite?
Eu ca mama, nu.. Eu nu am lucrat..
In schimb sotul da lucreaza.. De 1/an si 3 luni

Cornel Vasile a scris:

Dvs indepliniti conditiile pentru a intra in prenatal si apoi in postnatal ?

In acest caz, tatal poate intra in CCC incepand cu prima zi de dupa nasterea copilului.