Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Luare in spatiu Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Luare in spatiu Prima Casa

Buna ziua,
De curand am achizitionat o locuinta prin programul Prima Casa.
Am un prieten diabetic care este nevoit sa mearga anual in judetul sau de resedinta pt a fi examinat de o comisie de specialitate. De curand m-a rugat sa il iau in spatiu ca sa isi poate face buletin pe judetul in care munceste, beneficiind astfel de o expertiza din partea unei comisii locale, nemaifiind necesara deplasarea. Mentionez ca el are contract legal de inchiriere al spatiului in care locuieste, dar proprietarul apartamentului a spus ca ii va face doar viza de flotant, ceea ce nu-l ajuta. Tinand cont de interdictiile pe care le impune banca si Fondul de Garantare (cu privire la inchiriere), credeti ca as putea sa il ajut, fara a-mi afectata relatia cu banca si/sau Fondul de Garantare? Nu as vrea sa fiu tras la raspundere din cauza interpretarii cum ca i-as lua chirie si ca ar trebui sa declar la FISC acest lucru, pentru ca nu este cazul, el locuind la alta adresa.
Va multumesc anticipat,
Traian.
Traian.B, utilizator