Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sot consumator de etnobotanice divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sot consumator de etnobotanice divort

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati! Sunt căsătorită de 2 ani si avem un copil de 11 luni. Eu am 19 ani, sotul 36. Nu ne intelegem, este consumator de etnobotanice, nu stiu daca pot dovedi asta in instanța, este agresiv(abia mi-a facut niste vanatai) si in fiecare seara vine băut acasa, nu face scandal, eu încep cearta datorită nemulțumirilor si s-a ajuns prea departe. Doresc sa divortez, eu am o indemnizație de creștere a copilului, el lucrează la negru in constructii si nu are nici un venit. Locuim in casa părinților lui, singuri. Nu stiu cum sa procedez in legatura cu divorțul, voi avea nevoie de martori sau doar de avocat? Martorii pot fi din familie? Sunt singurele care stiu aceste probleme ( si vecini de la bloc dar nu cred ca se vor baga). Am vreo sansa sa il decad din drepturile părintești? Cat ar costa un asemenea Divorț? El nu este interesat să divorteze, deci ar trebui sa ma chinui singura . Mulțumesc mult!
da. din ce localitate sunteti?
Tecuci Galati
Sunt din tecuci jud galati

Andrei Stefan Placinta a scris:

da. din ce localitate sunteti?

Puteti sa propuneti ca martor si o ruda se considera ca persoanele apropiate rude ,prieteni cunosc detalii despre relatia de familie.Discutati cu un av pt a cunoaste de la inceput ce puteti obtine,in principiu domiciliul minorului la dvs si custodie comuna.Pt ,,custodie"" exclusiva ar tb sa dovediti cu probe indubitabile ca tatal consumator este un pericol pt minor
Multumesc mult pentru raspuns. Dar cum as putea sa demonstrez ca este consumator? Probe? La analize am inteles ca aceste substanțe nu sunt depistate.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Puteti sa propuneti ca martor si o ruda se considera ca persoanele apropiate rude ,prieteni cunosc detalii despre relatia de familie.Discutati cu un av pt a cunoaste de la inceput ce puteti obtine,in principiu domiciliul minorului la dvs si custodie comuna.Pt ,,custodie"" exclusiva ar tb sa dovediti cu probe indubitabile ca tatal consumator este un pericol pt minor

Auhsgs, utilizator