avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sot consumator de etnobotanice divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sot consumator de etnobotanice divort

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati! Sunt căsătorită de 2 ani si avem un copil de 11 luni. Eu am 19 ani, sotul 36. Nu ne intelegem, este consumator de etnobotanice, nu stiu daca pot dovedi asta in instanța, este agresiv(abia mi-a facut niste vanatai) si in fiecare seara vine băut acasa, nu face scandal, eu încep cearta datorită nemulțumirilor si s-a ajuns prea departe. Doresc sa divortez, eu am o indemnizație de creștere a copilului, el lucrează la negru in constructii si nu are nici un venit. Locuim in casa părinților lui, singuri. Nu stiu cum sa procedez in legatura cu divorțul, voi avea nevoie de martori sau doar de avocat? Martorii pot fi din familie? Sunt singurele care stiu aceste probleme ( si vecini de la bloc dar nu cred ca se vor baga). Am vreo sansa sa il decad din drepturile părintești? Cat ar costa un asemenea Divorț? El nu este interesat să divorteze, deci ar trebui sa ma chinui singura . Mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Auhsgs , utilizator 08:39, 11 Septembrie 2018
da. din ce localitate sunteti?
Tecuci Galati
Sunt din tecuci jud galati

Andrei Stefan Placinta a scris:

da. din ce localitate sunteti?

Puteti sa propuneti ca martor si o ruda se considera ca persoanele apropiate rude ,prieteni cunosc detalii despre relatia de familie.Discutati cu un av pt a cunoaste de la inceput ce puteti obtine,in principiu domiciliul minorului la dvs si custodie comuna.Pt ,,custodie"" exclusiva ar tb sa dovediti cu probe indubitabile ca tatal consumator este un pericol pt minor
Multumesc mult pentru raspuns. Dar cum as putea sa demonstrez ca este consumator? Probe? La analize am inteles ca aceste substanțe nu sunt depistate.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Puteti sa propuneti ca martor si o ruda se considera ca persoanele apropiate rude ,prieteni cunosc detalii despre relatia de familie.Discutati cu un av pt a cunoaste de la inceput ce puteti obtine,in principiu domiciliul minorului la dvs si custodie comuna.Pt ,,custodie"" exclusiva ar tb sa dovediti cu probe indubitabile ca tatal consumator este un pericol pt minor

Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2018
Auhsgs, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu minor ContSters202534 ContSters202534 vreau sa divortez si sa castig custodia copilului ( 10 ani), motivul principal este gelozia sotului manifestata de la inceput, santem casatoriti de 12 ani, nu ... (vezi toată discuția)
Poate tatal,baut fiind, lua copilul sa doarma la el? anknoel anknoel Buna seara, as dori sa stiu ce pot face in cazul in care tatal aflat sub influenta alcoolului vrea sa ia copilul la el(mentionez ca avem custodie comuna iar ... (vezi toată discuția)
Cum pot dovedi de dependenta partenerului ? Aught Aught Cum pot dovedi in instanta ca sotul meu este dependent de etnobotanice? In cazul unui divort, cu un copil de varsta mica. Doresc custodie unica (vezi toată discuția)