avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Protocol SRI-PICCJ , achitare !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Protocol SRI-PICCJ , achitare !

Dupa cum vedeti primul caz de achitare in baza protocolului nelegal dintre sri - piccj . Intrebarea este urmatoarea, am un dosar la diicot care apartine de piccj, am depus o cerere de scoatere de sub urmarire penala in aceasta baza mai exact conform art.102 NCPP (alin. 2 , 3 si 4) la procurorul de caz si cel ierarhic , precizez ca dosarul este facut in baza doar acestor interceptari si nimic mai mult fara alte probe , Credeti ca am vreo sansa sa rezolv ceva cu aceasta chestie? Va multumesc !

[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2018
m.george2008, utilizator
Cel mai recent răspuns: m.george2008 , utilizator 18:38, 11 Septembrie 2018
ASTEAPTA! NU EXISTA ASEMENEA ACHITARI.
Nu a fost declarat niciun protocol ca fiind ilegal decat la ROMANIA TV si la ANTENA 3!
Instante de contencios din Romania nu au facut asta si nu o vor face.
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
[ link extern ]

Dupa cum arata si linkul de mai sus Curtea de apel Militara a acordat achitare pentru asa ceva in baza acestui protocol ca fiind ilegal si in baza articolului invocat de mine. Va rog sa intrati pe linkul de mai sus . Va multumesc !
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2018
m.george2008, utilizator
Daca probele au fost obtinute in mod ilegal nu pot fi folosite in procesul penal.
Daca instanta va considera asa probele vor fi inlaturate.

Aveti insa grija sa nu se considere preferential...
Incercati sa apelati la avocat pentru a se face aparari ofensive si agresive ca sa va sporiti sansele.
Eu momentan sunt in cursul urmaririi penale, as dorii sa nu se ajunga pe fond. Poate reusesc la judecatorul de camera preliminara ca am vazut multe cazuri ca ale mele cand au restituit cauza la parchet deoarece probele nu erau solide si nu exista fapta in sine.. doar cercetare pentru grup infractional organizat plus ca acum exista si chestia asta cu protocolul.
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2018
m.george2008, utilizator
Puteti deja sesiza parchetul.
Apoi pe camera preliminara va veti judeca daca se va ajunge.
E bine sa aveti insa avocat ca sa existe egalitate de sanse sub aspect profesional si sa isi dea seama ca nu merge oricum...

Exista cazuri in care instanta a respins pe camera preliminara astfel de exceptii si persoanele au fost deja condamnate definitiv.
E bine sa stiti.
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Interceptările telefonice Ionuttt93 Ionuttt93 Buna ziua, de la săptămana la săptămana tot văd la știri in ziare Instanțe care achita inculpații din dosare pe baza interceptărilor telefonice. ... (vezi toată discuția)
Judecator de camera preliminara system39 system39 Buna seara, Sunt parte ca inculpat intr-un proces penal cu DIICOT. Dupa 2 ani, acum cateva zile s-a luat decizia de a se trimite dosarul la judecatorul de ... (vezi toată discuția)
Motivarea respingere contestatie ! ContSters327384 ContSters327384 Cum poate sa spuna o judecatoarea ca \\" insa nimeni nu il opreste pe petent a depune plangere la DIICOT \\" dar da decizie finala definitiva ? Sau Cum ... (vezi toată discuția)