Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor!

Buna ziua!

In conditiile in care primesti o amenda acasa si tu nici macar nu te-ai aflat la locul faptei (fapta s-a petrecut in Constanta si eu eram in Bucuresti), ce trebuie sa faci?
Amenda este data de Jandarmeria Romana - Constanta in baza OG 11/2006.
E corect sa fac o contestatie la unitatea respectiva si sa incerc sa solutionez problema de la unitate sau fac plangere direct la instanta?
Va multumesc si astept cu interes un raspuns.

Art. 13. - (1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către poliţişti, jandarmi şi de către persoane special abilitate din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Sport, stabilite prin ordin al preşedintelui acesteia.
(2) Aplicarea sancţiunii complementare prevăzute la art. 12 lit. e) se dispune de şeful unităţii sau instituţiei din care face parte agentul constatator.
Art. 14. - În cazul săvârşirii contravenţiilor prevăzute la art. 12, contravenientul poate achita, în termen de 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
Art. 15. - (1) În situaţia în care o persoană fizică este sancţionată contravenţional de două ori în decursul unui an pentru săvârşirea faptelor prevăzute la art. 10 sau pentru săvârşirea, cu ocazia competiţiilor şi jocurilor sportive, a faptelor prevăzute la art. 2 pct. 1, 2, 4, 14, 16, 17, 25, 26, 33 şi 35 din Legea nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, agentul constatator propune instanţei de judecată competente teritorial aplicarea interzicerii accesului acestei persoane la unele competiţii şi jocuri sportive, ca sancţiune contravenţională complementară.
(2) Nerespectarea hotărârii instanţei de judecată prin care s-a dispus aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare de interzicere a accesului la unele competiţii şi jocuri sportive constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei (RON) la 7.500 lei (RON).
(3) Constatarea contravenţiei prevăzute la alin. (2) şi aplicarea sancţiunii se fac de persoanele prevăzute la art. 13 alin. (1).
Art. 16. - Contravenţiilor prevăzute de prezenta ordonanţă le sunt aplicabile prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

CAPITOLUL V
Dispunerea şi aplicarea sancţiunii complementare privind interzicerea
accesului la unele competiţii şi jocuri sportive

Art. 17. - (1) Pentru aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare de interzicere a accesului la unele competiţii şi jocuri sportive, organul din care face parte agentul constatator sesizează de îndată instanţa de judecată.
(2) Competenţa de judecată aparţine judecătoriei în a cărei circumscripţie a fost săvârşită ultima contravenţie.
(3) Preşedintele judecătoriei fixează termen de urgenţă, cu citarea contravenientului şi a organului din care face parte agentul constatator. Termenul astfel stabilit nu poate depăşi 3 zile de la data la care instanţa a fost sesizată.
Art. 18. - (1) Completul de judecată este format dintr-un singur judecător.
(2) Contravenientul poate fi asistat de apărător.
(3) În cazul în care contravenientul este minor, asistenţa juridică este obligatorie. Instanţa dispune citarea părinţilor sau a reprezentantului legal al minorului.
(4) Participarea procurorului la şedinţa de judecată este obligatorie.
(5) Instanţa apreciază, în baza probelor prezentate de organul din care face parte agentul constatator, asupra legalităţii şi temeiniciei propunerii făcute şi pronunţă una dintre următoarele soluţii:
a) aplică sancţiunea contravenţională complementară de interzicere a accesului la unele competiţii şi jocuri sportive;
b) respinge propunerea.
(6) Totodată, instanţa de judecată se pronunţă şi asupra legalităţii şi temeiniciei procesului-verbal de constatare a ultimei contravenţii.
Art. 19. - Aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare prevăzute la art. 15 alin. (1) poate fi dispusă de instanţa de judecată pe o perioadă cuprinsă între 6 luni şi 3 ani.
Art. 20. - (1) În dispozitivul hotărârii se precizează genul competiţiilor şi jocurilor sportive la care îi este interzis persoanei sancţionate să participe.
(2) Instanţa comunică hotărârea în termen de 10 zile persoanei sancţionate, organelor de poliţie şi structurii de jandarmi de la locul de domiciliu sau reşedinţă al/a persoanei sancţionate, precum şi Agenţiei Naţionale pentru Sport, în vederea luării măsurilor care se impun.
(3) Hotărârea judecătorească prin care s-a dispus aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare poate fi atacată cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Recursul suspendă executarea hotărârii. Instanţa se pronunţă în termen de 3 zile de la data primirii cererii.
Art
Art. 13. - (1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către poliţişti, jandarmi şi de către persoane special abilitate din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Sport, stabilite prin ordin al preşedintelui acesteia.
(2) Aplicarea sancţiunii complementare prevăzute la art. 12 lit. e) se dispune de şeful unităţii sau instituţiei din care face parte agentul constatator.
Art. 14. - În cazul săvârşirii contravenţiilor prevăzute la art. 12, contravenientul poate achita, în termen de 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
Art. 15. - (1) În situaţia în care o persoană fizică este sancţionată contravenţional de două ori în decursul unui an pentru săvârşirea faptelor prevăzute la art. 10 sau pentru săvârşirea, cu ocazia competiţiilor şi jocurilor sportive, a faptelor prevăzute la art. 2 pct. 1, 2, 4, 14, 16, 17, 25, 26, 33 şi 35 din Legea nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, agentul constatator propune instanţei de judecată competente teritorial aplicarea interzicerii accesului acestei persoane la unele competiţii şi jocuri sportive, ca sancţiune contravenţională complementară.
(2) Nerespectarea hotărârii instanţei de judecată prin care s-a dispus aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare de interzicere a accesului la unele competiţii şi jocuri sportive constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei (RON) la 7.500 lei (RON).
(3) Constatarea contravenţiei prevăzute la alin. (2) şi aplicarea sancţiunii se fac de persoanele prevăzute la art. 13 alin. (1).
Art. 16. - Contravenţiilor prevăzute de prezenta ordonanţă le sunt aplicabile prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

CAPITOLUL V
Dispunerea şi aplicarea sancţiunii complementare privind interzicerea
accesului la unele competiţii şi jocuri sportive

Art. 17. - (1) Pentru aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare de interzicere a accesului la unele competiţii şi jocuri sportive, organul din care face parte agentul constatator sesizează de îndată instanţa de judecată.
(2) Competenţa de judecată aparţine judecătoriei în a cărei circumscripţie a fost săvârşită ultima contravenţie.
(3) Preşedintele judecătoriei fixează termen de urgenţă, cu citarea contravenientului şi a organului din care face parte agentul constatator. Termenul astfel stabilit nu poate depăşi 3 zile de la data la care instanţa a fost sesizată.
Art. 18. - (1) Completul de judecată este format dintr-un singur judecător.
(2) Contravenientul poate fi asistat de apărător.
(3) În cazul în care contravenientul este minor, asistenţa juridică este obligatorie. Instanţa dispune citarea părinţilor sau a reprezentantului legal al minorului.
(4) Participarea procurorului la şedinţa de judecată este obligatorie.
(5) Instanţa apreciază, în baza probelor prezentate de organul din care face parte agentul constatator, asupra legalităţii şi temeiniciei propunerii făcute şi pronunţă una dintre următoarele soluţii:
a) aplică sancţiunea contravenţională complementară de interzicere a accesului la unele competiţii şi jocuri sportive;
b) respinge propunerea.
(6) Totodată, instanţa de judecată se pronunţă şi asupra legalităţii şi temeiniciei procesului-verbal de constatare a ultimei contravenţii.
Art. 19. - Aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare prevăzute la art. 15 alin. (1) poate fi dispusă de instanţa de judecată pe o perioadă cuprinsă între 6 luni şi 3 ani.
Art. 20. - (1) În dispozitivul hotărârii se precizează genul competiţiilor şi jocurilor sportive la care îi este interzis persoanei sancţionate să participe.
(2) Instanţa comunică hotărârea în termen de 10 zile persoanei sancţionate, organelor de poliţie şi structurii de jandarmi de la locul de domiciliu sau reşedinţă al/a persoanei sancţionate, precum şi Agenţiei Naţionale pentru Sport, în vederea luării măsurilor care se impun.
(3) Hotărârea judecătorească prin care s-a dispus aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare poate fi atacată cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Recursul suspendă executarea hotărârii. Instanţa se pronunţă în termen de 3 zile de la data primirii cererii.
faci contestatie in 15 zile de la primirea amenzii si o trimiti organului constatator.
Contestatia va fi solutionata de Judecatoria Constanta, Asa ca pregateste ceva timp si bani pentru cel putin doua deplasari la Constanta si vezi de gaseste si martori care sa te sustina.
Pana la urma nu scap de Constanta :(. Dar pot face stramutare la Bucuresti?
Va multumesc pentru amabilitate!
P.S. Va mai rog, doar daca aveti cumva vreun model de contestatie pe acasa, ca sa stiu cum o fac!