Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Radiere pfa cu stoc de marfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Radiere pfa cu stoc de marfa

Buna ziua. Am un pfa care vreau sa il radiez. Problema este ca nu am stiut ca nu trebuie sa.mai am stoc de marfa. Pe 1 Septembrie am incetat activitatea. Ieri cand am fost la contabil, l-am intrebat ce se intampla cu stocul de marfa si a zis ca ar fi fost bine sa scap de el. Contabilul a zis sa il bat pe casa de marcat, dar e posibil sa il bat din moment ce am incheiat activitatea acum 2 saptamani?
george-neagu, moderator
Asa cum v-a recomandat. Trebuie sa v-il vindeti catre dumneavoastracu factura, adica il bagati in casa de marcat si scoateti bon fiscal. Abia dupa aceea mergeti la firma specializata sa va scoata memoria fiscala si sa va duca actele la finante pentru defiscalizarea casei de marcat.