avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cerere de înscriere la masa credala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cerere de înscriere la masa credala

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:
- model de cerere de înscriere la masa credala (persoane juridice)
- pot solicita si calcularea dobanzii pentru suma datorata?
- daca am avize de insotire a marfii (in spatele facturii), trebuie sa le atasez si pe acestea?
- daca documentelor contabile le lipsesc anumite date (de ex la facturi nu e completat sediul) pot fi folosite pentru demonstrarea datoriei firmei debitoare?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 10:03, 13 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti gasi model de cerere pe portalul instantelor de judecata prima pagina - > Util (Ghiduri si documente) -> Ghid justitiabili -modele de cereri in materia insolventei final.
Puteti solicita si adaugarea dobanzii pana la data deschiderii procedurii insolventei, dar va trebui sa o calculati dumneavoastra pe baza contractului.
Cel mai potrivit este sa atasati si avizele de insotire a marfii.
Chiar daca nu este completat sediu in factura la puteti depune pentru dovedirea cererii dumneavoastra.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Multumesc pentru raspuns.
Mai am o nelămurire : cererea de inscriere la masa credala trebuie doar semnata de administrator? Sau trebuie trecut si nume prenume administrator?
Întreb pentru ca pe cererea descărcată de pe portalul instantelor nu se cer date despre administratorul nici uneia din societăți.
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Informatiile pe care trebuie sa le contina cererea sunt si cele de la art. 194 din Codul de procedura civila.

Sper sa va fie de folos informatiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere la masa credala - procedura Krissia . Krissia . O firma are deschisa procedura de lichidare judiciara, dosarul fiind pe rol inca la instanta de judecata. S-a stabilit termen in septembrie pt inscrierea ... (vezi toată discuția)
Inscriere in dosar de insolventa lenu_ro lenu_ro va rog daca puteti sa ma ajutati: Am un debitor, soc. com., care are o suma ff mare de achitat. am vb cu dinsii, i-am rugat sa achite debitul... degeaba. am ... (vezi toată discuția)
Cine plateste facturile daca chiriasul (persoana juridica) a decedat? catalinpatrascu catalinpatrascu buna ziua!am inchiriat un imobil unei firme care a deschis un magazin mixt in apartametul respectiv.totul a fost ok pentru un timp pana cand patronul firmei ... (vezi toată discuția)