Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Employee stock option
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Employee stock option

As dori sa aflu daca legislatia romaneasca reglementeaza atribuirea de actiuni slariatilor in sistemul "Employee stock option"
Legislatia romaneasca nu prevede o astfel de "procedura" insa ea nu este nelegala! Ramane la latitudinea angajatorului si angajatului daca recurg la un astfel de sistem !B-)
Multumesc!
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:

p) avantajele sub forma dreptului la stock options plan, la momentul angajării şi implicit la momentul acordării;

art 55 cod fiscal

dar va rog, reveniti si definiti notiunea, sa nu fie o confuzie ; dupa cum vedeti in codul fiscal nu apare exact denumirea pe care dvs ati scris-o
Magda Staicu, Consultant fiscal
Multumesc de raspuns. Intradevar in Cosul fiscal notiunea utilizata este de stock options plan.
Notiune utilizata de mine este preluata de seful meu din documentele unei corporatii britanice, care acorda managementului astfel de bonusuri.