avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificari la Legea Pensiilor cu privire la gr. I si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificari la Legea Pensiilor cu privire la gr. I si II de muncă

M-am pensionat la 1 martie 1994, iar în perioada 18.03. 1969 până la 01.03.1994 este vechime în muncă la grupa a II-a (în procent de 100%), în total de 24 ani și 11 luni . Întrebarea este dacă voi beneficia de recalcularea pensiei conform modificarilor care intra în vigoare de la 1 octombrie 2018 ? având în vedere lipsa unei luni pentru a avea vechime de 25 ani la grupa II.
Cel mai recent răspuns: Constantin Albinetz , utilizator 14:10, 13 Septembrie 2018
Recalcularea se aplica din oficiu incepand cu 01. octombrie 2018, persoanelor care au realizat stagii de cotizare în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, precum şi în situaţia celor care au realizat stagii de cotizare în locurile de muncă încadrate în condiţii speciale prevăzute la art. 30 alin. (1);
Art. 30
(1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiţii speciale sunt cele din:
a) unităţile miniere, pentru personalul care îşi desfăşoară activitatea în subteran cel puţin 50% din timpul normal de muncă în luna respectivă;
b) activităţile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I şi II de expunere la radiaţii;
d) aviaţia civilă, pentru personalul navigant prevăzut în anexa nr. 1;
e) activităţile şi unităţile prevăzute în anexele nr. 2 şi 3;
f) activitatea artistică desfăşurată în profesiile prevăzute în anexa nr. 4.
Nu aveti legatura cu legea 221/2018.
Nu intrati in aceasta recalculare.
Multumesc frumos pentru raspuns, dar înca nu stiu dacă voi beneficia. La încheierea cărții mele de muncă scrie că am vechime de 24 ani si 11 luni la grupa a II-a de muncă; eu am lucrat intr-un ISCIP-fermă porcina de stat, iar activitatea desfășurată ,,creșterea si ingrijirea animalelor” această activitate se incadrează condiții grele de muncă, la punctul e)/anexele nr. 2 și 3 la care faceti referire ?
Nu.
Ati primit doua majorari.
Una pe O.U.G.100/2008
A doua pe art.169 din legea 263/2010
Multumesc frumos pentru raspuns si promptitudine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010 nelu basaru nelu basaru buna ziua as vrea si eu sa aflu ceva legat de pensie sunt nascut pe 10.06.1960 si am urmatoarea vechime 24 ani munciti in grupa 1 si inca 6 ani fara grupa si ... (vezi toată discuția)
Clasificarea locurilor de munca geo964 geo964 As dori sa stiu in ce clasa (grupa) de munca ma incadrez ,avind in vedere faptul ca i-mi desfasor activitatea 100% din timpul de lucru lunar in subteran (-20m ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata viorel53 viorel53 La depunerea dosarului de pensionare cu adeverinte de gr.1 si gr.2 pentru activitati inainte de anul 2001 nu s-au luat in considerare anii din gr.1 si din ... (vezi toată discuția)