Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ordinul 994/2018 - intrare separata fata de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ordinul 994/2018 - intrare separata fata de locatari

Buna ziua. Am achizitionat (prin credit ipotecar) un apartament la parterul unui bloc pentru a deschide acolo un cabinet stomatologic. Am sediul social acolo( am semnaturile vecinilor directi si a asociatiei) iar apartamentul este in curs de renovare.
Problema este ca am fost informat de colegiul medicilor dentisti ca:
“Dragi colegi,
In conformitate cu Ordinul 994/2018 pentru modificarea si completarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei,aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii nr. 119/2014 –publicat in M.Of. nr. 720/21.08.2018
Va informam ca incepand cu data de 21 august 2018 cabinetele de medicina dentara amplasate in cladiri de locuit sau in cladiri in care se desfasoara si alte activitati se avizeaza numai cu respectarea urmatoarelor conditii:
-Sa asigure intrare si circuite separate fata de locatarii din imobilul respectiv
-Sa asigure schimbarea destinatiei spatiului, conform activitatii desfasurate”

Sa inteleg ca sunt obligat sa sparg un perete si sa fac intrare separata in apartament? Ce presupune asta? Cui trebuie sa cer acordul? Vecinilor? Asociatiei? Primariei? Bancii?!
Dupa ce sparg zidul, trebuie sa pun o scara/platforma pe aleea din fata blocului. Am voie? Am nevoie de acordul primariei?
Multumesc frumos de ajutor. O zi buna.
Dr.DanielRogojan, utilizator
Aveti nevoie de un proiect de ctii. intocmit de o firma autorizata. La proiect trebuie sa anexati avizul locatarilor/ al asociatiei de locatari obtinut in noile conditii,
In baza proiectului trebuie sa solicitati si sa obtineti certificat de urbanism si autorizatie de ctie. de la primarie. Se platesc taxe.
Puteti demara lucrarile numai cu avizul ISCtii. Se plateste taxa de constructie.
Este necesar sa executati intrarea separata care implica acord asociatie de proprietari,,proiect tehnic autorizatie de constructie certificat de urbanism