avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Este obligatoriu legal PV de analiza a betonului?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Este obligatoriu legal PV de analiza a betonului?

Buna ziua.

Am turnat beton cu CIFA (pompa) si am primit declaratia de conformitate a betonului (clasa, reteta etc) la fiecare CIFA.

Dpdv legal am obligatia sa pun la dosarul constructiei si PV de analiza de laborator a betonului. Daca da, va rog cadrul legal (lege, art.). Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: marius740 , utilizator 22:27, 16 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
HG nr. 343/2017 - modificarea HG nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepţie a
lucrărilor de construcţii și instalaţii aferente acestora

Art. 40. — Anexele nr. 1—6 fac parte integrantă din prezentul regulament.
Anexele nr. 1—6 la regulament

NORME DE ÎNTOCMIRE a cărţii tehnice a construcţiei

8. Documentaţia tehnică privind execuţia (capitolul B) va cuprinde:
a) procesul-verbal de predare a amplasamentului şi reperului de nivelment general;
b) înregistrările de calitate cu caracter permanent efectuate pe parcursul execuţiei lucrărilor,
precum şi celelalte documentaţii întocmite conform reglementărilor tehnice, prin care se
atestă calitatea lucrărilor (rezultatul încercărilor efectuate, agrementele tehnice, certificatele de conformitate şi de performanţă ale produselor puse în operă, condica de betoane, registrul proceselor-verbale de lucrări ascunse, actele de control încheiate de către organele de control, registrul unic de comunicări şi dispoziţii de şantier, procesele-verbale de probe specifice şi speciale
etc.);

[ link extern ]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiecare CIFA de beton livrata trebuie insotita de certificat de calitate al betonului (rezultat analize efectuate in laborator) emis de catre firma de betoane si declaratie de conformitate pentru reteta folosita la beton.
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Construiesc o casă și doresc să folosesc beton de la o stație. unde și cum îl pot analiza, ca să fiu sigur că primesc ce plătesc? laurentiuu laurentiuu Construiesc o casa si doresc sa folosesc beton de la o statie. Ce trebuie sa primesc de la statia de beton in afara de factura si certificatul de garantie? Eu ... (vezi toată discuția)
Cand e nevoie de diriginte de santier? cristinamariav cristinamariav Urmeaza sa incep in primavara constructia unui obiectiv civil, localizat in mediu rural, compus din: - gard -grajd cai - fanar - casa familiala ... (vezi toată discuția)
Asigurarea calitatii executiei constructiilor danevas danevas m-ar interesa legat de acest subiect sa stiu exact care este mai exact continutul acestei activitati, legislatia aferenta, documentele care se intocmesc la ... (vezi toată discuția)