Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 189/200
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 189/200

As dori sa inteleg cine poate beneficia de legea 189/2000. Mama mea este nascuta in Romania, nu este evreica, roma sau de alta nationalitate dar a fost stramutata in alta casa in alt oras, a avut tatal mecanic de tren atacat in razboi si raspunsul de la Casa de Pesii din Bacau este negativ din cauza ca nu a suferit persecutii pe criterii etnica
Beneficiaza de prevederile Legii nr. 189/2000 orice persoana care, in perioada septembrie 1940 - martie 1945, a suferit persecutii etnice; stramutarea este unul dintre motivele prevazute la art. 1 din Legea nr. 189/2000.

Mama dvs. trebuia sa dovedeasca persecutia invocata, cu acte de la Arhive si / sau declaratii de martori (depinde de modul de lucru al casei de pensii).
Oferiti prea putine detalii, despre ce regiune a tarii este vorba?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea