avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii pentru romanii din Cluj-Napoca pentru perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii pentru romanii din Cluj-Napoca pentru perioada de ocupatie maghiara

va rog sa ma ajutati unde trebuie sa ma adresez amauzit ca se primeste pensie de la statul maghiar pentru anii de ocupatie
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:22, 1 Martie 2011
anatopan a scris:
va rog sa ma ajutati unde trebuie sa ma adresez amauzit ca se primeste pensie de la statul maghiar pentru anii de ocupatie

Statului maghiar, daca este asa cum spuneti. Dar eu cred ca va referiti la persecutiile etnice reglementate prin art. 1 din Legea nr. 189/2000.

Statul roman acorda o indemnizatie, potrivit Legii nr. 189/2000, oricarei persoane care, in perioada septembrie 1940 - martie 1945, a suferit persecutii etnice. Persecutia invocata se dovedeste cu cu acte de la Arhive si / sau declaratii de martori, iar cererea si actele se depun la Comisia pentru aplicarea Legii nr. 189/2000 din cadrul casei de pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 189/200 chulubei chulubei As dori sa inteleg cine poate beneficia de legea 189/2000. Mama mea este nascuta in Romania, nu este evreica, roma sau de alta nationalitate dar a fost ... (vezi toată discuția)
Lamuriri despre persoanele persecutate etnic intre 1940-1945 Cornescu Ion Cornescu Ion V-as ruga daca se poate a-mi comunica ordonanta sau legea care reglementeaza problema celor care au fost deportati la munca fortata in Rusia. Daca se acorda ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 189/2000 maria1956 maria1956 in luna iunie este depusa cererea pentru acordarea drepturilor din Legea nr.189/2000.Casa de pensii imi cere declaratie notariala a 2 persoane care au fost ... (vezi toată discuția)