Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii pentru romanii din Cluj-Napoca pentru perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii pentru romanii din Cluj-Napoca pentru perioada de ocupatie maghiara

va rog sa ma ajutati unde trebuie sa ma adresez amauzit ca se primeste pensie de la statul maghiar pentru anii de ocupatie
anatopan a scris:
va rog sa ma ajutati unde trebuie sa ma adresez amauzit ca se primeste pensie de la statul maghiar pentru anii de ocupatie

Statului maghiar, daca este asa cum spuneti. Dar eu cred ca va referiti la persecutiile etnice reglementate prin art. 1 din Legea nr. 189/2000.

Statul roman acorda o indemnizatie, potrivit Legii nr. 189/2000, oricarei persoane care, in perioada septembrie 1940 - martie 1945, a suferit persecutii etnice. Persecutia invocata se dovedeste cu cu acte de la Arhive si / sau declaratii de martori, iar cererea si actele se depun la Comisia pentru aplicarea Legii nr. 189/2000 din cadrul casei de pensii.