Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Toate societățile comerciale au nevoie de contabil ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Toate societățile comerciale au nevoie de contabil autorizat/atestat? Semnătura administratorului nu-i suficientă?

Orice societate are nevoie de contabil autorizat/atestat? Semnatura administratorului nu-i suficienta? Evident, nu includ si vizarea bilantului anual. Multam!
Manuela Rășină, administrator
Da, trebuie fie un director economic/contabil sef, fie un contract cu un membru CECCAR. Legea 82/1991:

Art. 10. -
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România
Multumesc. Intr-adevar asa spune in lege, dar doar bilantul anual trebuie semnat/insusit/responsabilizat, de un mb CECAR, nu lunar, nu? Lunar, cu tot ce-i aferent, nu trebuie sa semneze/insuseasca un contabil autorizat, ori unul angajat in conditiile legii, nu? Stima!
In bilantul anual se cumuleaza toate inregistrarile contabile si "Obiectivul situaţiilor financiare anuale îl constituie furnizarea de informaţii despre poziţia financiară, performanţa financiară şi fluxurile de trezorerie ale unei entităţi, utile unei categorii largi de utilizatori. ". Eu nu cred ca legiuitorul a vrut ca doar la sfarsit de an contabilul sa copieze din balanta de verificare niste sume despre care nu stie nimic. Eu nu as intocmi un astfel de bilant. Cel care semneaza isi asuma niste valori prezentate in bilant. Daca nu vede documentele de unde stie de exemplu ca rezultatul exercitiului este profit/pierdere sau ca acest rezultat reflecta realitatea?
Ioan Petru Butariu, Contabil
Stima!
Vi s-a raspuns foarte clar cu textul de lege:
"Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie - ori: Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii."

Daca la d-voastra "departamentul de contabilitate" este bucata de hartie pe care scrie bilant contabil, eu zic sa nu va inhamati la asa demers cum ar fi administrarea unei societati comerciale, pentru ca aici e vorba de interesul creditorilor si capcanele administrarii au dinti penali de obicei. Mai bine PFA pt d-voastra, acolo nu va trebuie nici bilant nici departament contabil.

Deci daca legea voia sa spuna ce spuneti d-voastra, articolul de mai sus ar fi sunat asa:"Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către administrator, directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie"
marcel.damaschin a scris:

Multumesc. Intr-adevar asa spune in lege, dar doar bilantul anual trebuie semnat/insusit/responsabilizat, de un mb CECAR, nu lunar, nu? Lunar, cu tot ce-i aferent, nu trebuie sa semneze/insuseasca un contabil autorizat, ori unul angajat in conditiile legii, nu? Stima!

adema1980, utilizator