Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Vot referendum din strainatate
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Vot referendum din strainatate

Buna,
As dori sa votez la referendumul de pe 7 octombrie dar voi fi plecat in Spania in vacanta pe data in care se merge la vot.
Este vreo metoda prin care pot totusi vota?
Renuntati la vacanta si veti putea vota.
Stimate utilizator, pe acest site se dau sfaturi utile chiar daca ele pot sa nu placa utilizatorilor care au deschis topicul.
In clar, in strainatate nu aveti posibilitatea de a vota la aceste alegeri fara a fi in prealabil inscris.
Uitati ca guvernul nu are interesul ca cetatenii romani domiciliati in strainatate sa poata sa voteze?
La ultimele alegeri au fost desfiintate birouri de vot in strainatate pentru a descuraja cetatenii romani cu rezidenta in tarile respective de a vota.
La Berlin, Londra, Paris, s-a stat la coada intre 7 si 10 ore pentru a putea vota!
Cum in general dupa 3 ore ai epuizat subiectele de discutie de tip "Ce mai face X?" jumatate din alegatori au renuntat.
Colac peste... dvs vreti sa votati in Spania intre o sangria si o paella!
Pentru solutionarea acestei alegeri corneliene (vacanta vs datorie cetateneasca) consultati totusi familia.
Demos, utilizator
Puteti intreba MAE sau consulatul din tara respectiva.
Dreptul de a vota este un drept care nu poate fi limitat sau restrans in functie de un anumit teritoriu.
Puteti vota acolo unde voteaza romanii cu rezidenta in strainatate sau cei care se afla in vacante.Statul roman este obligat sa asigure exercitarea acestui drept constitutional.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat