Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gestiune obiecte de inventar pentru sala de clasa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gestiune obiecte de inventar pentru sala de clasa

Buna ziua

Aflu ca trebuie sa semnez, in calitate de profesor diriginte, gestiunea pentru obiectele de inventar aflate in sala in care isi desfasoara activitatea clasa la care sunt diriginte. Nu este o sala in care intru numai eu, ci zilnic intra cate 5 profesori diferiti.

Cred ca este un abuz sa fiu obligat sa semnez gestiunea, nu este in sarcina mea, nu primesc spor de gestiune iar administratorul scolii are aceasta raspundere, din ce am gasit - conform legii 22/18.11.1969 actualizata.

Pot fi obligat sa semnez asa ceva?
Este suficient sa semnez la biblioteca pentru manualele pe care elevii le ridica, nu eu.

EDIT: Art. 5 din Ordin nr. 5132/2009 pentru aprobarea Prevederilor metodologice privind organizarea si desfasurarea activitatilor specifice functiei de diriginte
Responsabilitatile dirigintelui:
1. raspunde de pastrarea bunurilor cu care este dotata sala de clasa, alaturi de elevi, parinti si consiliul clasei;

Este legal acest ordin?

Multumesc
marijuan, utilizator
Nu puteti fi obligata sa semnati un act impotriva vointei dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic