Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri de masa

Bonurile de masa in contractul meu de munca nu apareca ar trebui sa beneficiez, insa noua ne dau bonuri de masa si difera de la luna la luna. Intr-o luna lucrez 180 de ore , la salariu primesc din suma care trebuie sa o primesc o parte sunt bani iar o parte tichete de masa. Exemplu intr-o luna fac 180 de ore si trebuie sa iau 1500 RON dar eu primesc 1300ron si de restul bonuri . Este corect? Multumesc anticipat
Pe salariat, se acorda un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

Asadar, tichetele de masa nu se acorda la numarul de ore lucrate , ci la numarul de zile lucratoare din luna respectiva.
Dar din banii pe care trebuie sa-i iau este corect sa-mi opreasca din bani si sa dea tichete in completarea salariului ? Nu peste salariu ne dau bonuri , din salariu se opresc bani si se dau tichete in completarea salariului
Cornel Vasile, Consilier juridic