Buna ziua,
Spuneti-mi va rog,patronul este obligat sa acorde tatalui cele 5 zile platite prevazute in cazul nasterii unui copil?
Sotul meu are probleme,i s-a spus de la serviciu ca la ei nu se acorda aceste zile ,eventual zile neplatite(si acelea cam cu strambaturi din nas).
Sunt oameni asa de nesimtiti,ar trebui ca mama dupa nastere,sa mearga sa rezolve ea tot ceea ce tine de actele ce trebuie rezolvate dupa nasterea copilului,ca doar a nascut,si nu e bolnava,nu?
Singurul lucru pe carel poti dori unor asemenea oameni este sa se intoarca roata intr-un fel sau altul si la ei.
Da este obligat sa-i acorde cele 5 zile.
Sotul sa faca o cerere invocand articolul de mai jos din CCMUNN, sa inregistreze cererea si daca nu ii sunt platite aceste zile, sa sesizeze ITM-ul.
Art. 61. — (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
c) nasterea unui copil — 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
Aceste zile sunt acordate de statul roman, sunt prevazute in legislatia in vigoare si este obligatorie acordarea lor, iar daca merge la medicul de familie si obtine o adeverinta ca a absolvit cursurile de puericultura va beneficia de inca 10 zile.
Indiferent ca ii convine sau nu angajatorului este obligatoriu.
Art. 61. - (1) Salariaţii au dreptul la zile libere plătite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte situaţii, după cum urmează:
c) naşterea unui copil - 5 zile + 10 zile dacă a urmat un curs de puericultură;