Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Atestat stivuitor retinut de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Atestat stivuitor retinut de angajator

Buna ziua ! Am lucrat la o firma care m-a trimis să fac cursurile pt stivuitor, am luat examenul , urmând ca talonul sa fie trimis la ei. Cursurile au fost plătite de firma, și nu am fost pus sa semnez niciun contract cum că sunt obligat să lucrez o anumită perioadă acolo. Am plecat și nu mi-au reținut niciun ban pt curs, dar nu am primit nici atestatul, fost o adeverință . In prezent lucrez la alta firma, pe postul de stivyitorist și am mare nevoie de atestat. După ce am plecat de la prima firma, mi s-a spus că voi primi prin posta factura cu costurile cursului, și că "sa stau liniștit, că am semnat că voi rămâne în continuare la firma". Am spus ok și asta a fost. Nu am primit nimic acasă, iar zilele trecute le-am trimis un mesaj in care le am spus că doresc să primesc atestatul, contra cost, desigur. Mi s-a răspuns că vorbim a doua zi și de atunci nu mai răspund. Am mers la firma unde am susținut examenul pt obținerea unui duplicat, dar mi s-a spus că nu este posibil deoarece au trimis către firma inclusiv diploma. Ce pot face in acest caz ?? Va mulțumesc frumos!
In acest caz, solicitati sprijinul politiei sau parchetului. pentru a vi se restitui acel atestat.
Să înțeleg că pot cere ajutorul autorităților chiar daca acest curs a fost plătit de ei? Am sunat-o și astăzi pe doamna director de la fostul loc de muncă și nu a răspuns.

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, solicitati sprijinul politiei sau parchetului. pentru a vi se restitui acel atestat.

Da, intrucat diploma este pe numele dvs si nu pe al lui sau al societatii.

Faptul ca a platit cursul nu ii da dreptul sa retina asa ceva.
Am înțeles. Va mulțumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Da, intrucat diploma este pe numele dvs si nu pe al lui sau al societatii.

Faptul ca a platit cursul nu ii da dreptul sa retina asa ceva.

Încă o întrebare.. daca actualul angajator dorește să mă înscrie la acest curs, se poate? Eu figurând deja cu acest atestat ?

Cornel Vasile a scris:

Da, intrucat diploma este pe numele dvs si nu pe al lui sau al societatii.

Faptul ca a platit cursul nu ii da dreptul sa retina asa ceva.