Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Atestat stivuitor retinut de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Atestat stivuitor retinut de angajator

Buna ziua ! Am lucrat la o firma care m-a trimis să fac cursurile pt stivuitor, am luat examenul , urmând ca talonul sa fie trimis la ei. Cursurile au fost plătite de firma, și nu am fost pus sa semnez niciun contract cum că sunt obligat să lucrez o anumită perioadă acolo. Am plecat și nu mi-au reținut niciun ban pt curs, dar nu am primit nici atestatul, fost o adeverință . In prezent lucrez la alta firma, pe postul de stivyitorist și am mare nevoie de atestat. După ce am plecat de la prima firma, mi s-a spus că voi primi prin posta factura cu costurile cursului, și că "sa stau liniștit, că am semnat că voi rămâne în continuare la firma". Am spus ok și asta a fost. Nu am primit nimic acasă, iar zilele trecute le-am trimis un mesaj in care le am spus că doresc să primesc atestatul, contra cost, desigur. Mi s-a răspuns că vorbim a doua zi și de atunci nu mai răspund. Am mers la firma unde am susținut examenul pt obținerea unui duplicat, dar mi s-a spus că nu este posibil deoarece au trimis către firma inclusiv diploma. Ce pot face in acest caz ?? Va mulțumesc frumos!
Se poate , nu conteaza ca aveti doua atestate pentru aceasi meserie.
Va mulțumesc din suflet încă o dată !

Cornel Vasile a scris:

Se poate , nu conteaza ca aveti doua atestate pentru aceasi meserie.