avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... infiintare Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

infiintare Intreprindere Individuala

va rog sa ma lamuriti intr-o problema
Momentan sunt in somaj (in cea de-a 7-a luna) si intentionez sa infiintez o Intreprindere Individuala.
Voi iesi automat din somaj in momentul in care voi infiinta Intreprinderea Individuala ?
Daca nu voi avea activitate profitabila in prima perioada ? Nu voi mai beneficia nici de somaj ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:02, 10 Noiembrie 2009
1. Din Legea 76/2002:
Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
a) la data incadrarii in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;
b) la data cand realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;

2. Din Norme metodologice la Legea 76/2002.
Art. 15. - (2) Prin activitati autorizate potrivit legii se intelege activitatile economice desfasurate de persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale si/sau intreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispozitiilor legale speciale.
Art. 24. (2) Incetarea platii indemnizatiilor de somaj pentru motivul prevazut la art. 44 lit. b) din lege se face cu data de intai a lunii in care beneficiarul a realizat venituri mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare.

3. Indicatorul social de referinta este, la aceasta data, de 500 lei.
4. Infiintati I.I. dar sa nu depasiti 500 lei pe luna.
Va multumesc Dle.Valeriu Tudor pentru raspuns.
Deci nu trebuie sa depasesc incasari de 500 lei/luna pentru a beneficia si de somaj (cel putin pana ce activitatea Intreprinderii Individuale devine suficient de profitabila).
Corect ?
Asa este. Este bine, totusi, inainte de a incepe activitatea la I.I. sa-i informati si pe cei de la AJOFM pentru a nu avea cine stie ce surprize din partea lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala joe black joe black Sunt momentan in a 7-a luna de somaj si vreau sa infiintez o Intreprindere Individuala. Voi iesi automat din somaj la data infiintarii Intr.Indiv. ? Daca nu ... (vezi toată discuția)
Pierzi somajul daca ai o intreprindere individuala? papa_paul602000 papa_paul602000 Se pierde somajul daca ai activa o I.I.(intreprindere individuala)? (vezi toată discuția)
Mai am dreptul la somaj? catalinEDX catalinEDX daca am plecat de la vechiul loc de munca si beneficiez de somas si an acest timp imi deschid o intreprindere individuala mai am dreptul la somaj? (vezi toată discuția)