Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal furt calificat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal furt calificat

Bună ziua
În cadru unui dosar penal pe infracțiunea de furt calificat pe cale informatica ca și făptuitor.cu paguba nerecuperata de 10 000 RON. La prima abatere fără antecedente penale sau orice problema cu organele de politie în trecut. Credeți că este posibil ca la finalul procesului sa se finalizeze cu pedeapsa cu executare sau cu suspendare?
Mulțumesc anticipat
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Ar fi indicat sa acoperiti prejudiciul.
Dar din experienta dumneavoastră credeți ca este posibil sa fie cu executare?
Sau care ar fi șansele sa fie cu suspendare

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Ar fi indicat sa acoperiti prejudiciul.

Prejudiciul a fost cauzat de către persoana care lucra în cadru unei companii de telefonie.care a depus plângere penala. Iar acum persoana este anchetata pentru furt calificat , dosarul încă este în cercetare.
Razvan1308, utilizator
In justitie conteaza foarte mult apararile concrete.
Se poate intampla ca in majoritatea cazurilor sa se aplice o pedeapsa cu executare dar intr-un caz concret sa se aplice o pedeapsa cu suspendare si invers.

Nu exista o regula universal valabila.

Daca ar sti fiecare cat sa fure ca sa primeasca o pedeapsa cu suspendare ar insemna sa se inmulteasca furturile pe nivel atat de mult incat s-ar schimba practica judiciara constanta de ar fi asa...

Eu stiu ca acum ( de vreo 15 ani) ideologia este sa se fure cat se poate de mult, sa nu se dea niciun ban la avocat si sa scape cu o pedeapsa cu suspendare.

Este bine sa stiti ca cel care fura 2000 lei poate primi o pedeapsa mai mare decat cel care fura in caz identic de 10 ori mai mult...

Nu exista o regula...anume...
Va mulțumesc frumos pentru ajutor