avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda furt calificat

as vrea sa va intreb cam cat e amenda pentru un furt din maganiz in valoare de aprox 150 ron si in cat timp ar trebui platita
Cel mai recent răspuns: Ioan Alexandrescu , Alte profesii 19:50, 14 Iulie 2010
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca am primi doar amenda in cazul unui furt calificat, probabil ne-am reprofila cu totii, insa e bine sa stiti ca indiferent daca e vorba de "un ou ori de un bou", tot furt calificat ramane si, in functie de circumstantele reale in care s-a savarsit si de cele personale avute anterior, se poate da si o pedeapsa cu inchisoare (fie ea si cu suspendare).
O sa spuneti ca prejudiciul este foarte mic si probabil a fost si recuperat, insa va las sa va ganditi...

avocat Radu Stan
De acord cu dl avocat .
Ptr furt calificat , pedeapsa prevazuta de legiuitor este inchisoarea .
Banuiesc ca sperati ca sa vi se aplice o amenda administrativa si sa nu fiti trimis in judecata .
Amenda administrativa se aplica in limitele art 91 C.Pen. ( de la 10 la 1000 lei ) .
Un sfat ptr orice predispus autor de "gainarii" (furturi) : sa-si tina mainile in propriul buzunar !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De curand am vazut un dosar penal in care o persoana dupa ce a comis mai multe furturi si a tot primit amenzi administrative nu s-a oprit din comiterea de furturi si a primit o pedeapsa de 10 ani...de inchisoare.
Ar trebui sa va ganditi si la acest lucru.
Instanta a apreciat ca desi nu este recidivist are mai multe amenzi administrative aplicate...

avocat Claudiu Lascoschi
eu zic ca il speriati pe saracul om

daca sa recuperat prejudiciul
daca are o atitudine cooperanta
daca regreta fapta
nu are antecedente penale..etc
va primii o amenda administrativa,sau minimum de pedeapsa cu suspendare.

si exista o diferenta intre un ou si un bou. boul are o valoare de 4000 de euro,iar un ou are o valoare de 30 bani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate ma ajuta si pe mine cineva iulian215 iulian215 cat timp am fost minor am avut 2 dosare penale ptr furt din care m.am ales cu 2 amenzi administrative..acum sunt major am 18 ani si am capatat al 3 dosar penal ... (vezi toată discuția)
Furt calificat propolix propolix Buna ziua.Fiul meu vitreg a fost condamnat in anul 2007 in luna mai de tribunalu cimpina prahova,la o pedeapsa de 2 ani cu suspendare si 4 ani termenul de ... (vezi toată discuția)
Furt calificat olivia_dyana@yahoo.com olivia_dyana@yahoo.com am si eu o intrebare acum 1 saptamana am furat un after-shave in valoare de 26 lei.cred ca mi s-a facut dosar penal pt ca directorul si paznicul care m-a ... (vezi toată discuția)