Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda furt calificat

as vrea sa va intreb cam cat e amenda pentru un furt din maganiz in valoare de aprox 150 ron si in cat timp ar trebui platita
Daca am primi doar amenda in cazul unui furt calificat, probabil ne-am reprofila cu totii, insa e bine sa stiti ca indiferent daca e vorba de "un ou ori de un bou", tot furt calificat ramane si, in functie de circumstantele reale in care s-a savarsit si de cele personale avute anterior, se poate da si o pedeapsa cu inchisoare (fie ea si cu suspendare).
O sa spuneti ca prejudiciul este foarte mic si probabil a fost si recuperat, insa va las sa va ganditi...

avocat Radu Stan
De acord cu dl avocat .
Ptr furt calificat , pedeapsa prevazuta de legiuitor este inchisoarea .
Banuiesc ca sperati ca sa vi se aplice o amenda administrativa si sa nu fiti trimis in judecata .
Amenda administrativa se aplica in limitele art 91 C.Pen. ( de la 10 la 1000 lei ) .
Un sfat ptr orice predispus autor de "gainarii" (furturi) : sa-si tina mainile in propriul buzunar !
De curand am vazut un dosar penal in care o persoana dupa ce a comis mai multe furturi si a tot primit amenzi administrative nu s-a oprit din comiterea de furturi si a primit o pedeapsa de 10 ani...de inchisoare.
Ar trebui sa va ganditi si la acest lucru.
Instanta a apreciat ca desi nu este recidivist are mai multe amenzi administrative aplicate...

avocat Claudiu Lascoschi
eu zic ca il speriati pe saracul om

daca sa recuperat prejudiciul
daca are o atitudine cooperanta
daca regreta fapta
nu are antecedente penale..etc
va primii o amenda administrativa,sau minimum de pedeapsa cu suspendare.

si exista o diferenta intre un ou si un bou. boul are o valoare de 4000 de euro,iar un ou are o valoare de 30 bani.