avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sarcina

Buna seara, ma ajuta cineva cum se calculează concediile medicale pre_post natale? Sunt angajata din 13.11.2018 la aceasta data sunt însărcinată 25_26 săptămâni am avut doar 10 zile de concediu medical 01, cum procedez mai departe
Cel mai recent răspuns: 19892018 , utilizator 10:02, 22 Septembrie 2018
Buna seara.
Ce vreti sa aflati?
Din ce cunosc concediul pre si post natal se calculeaza, ca venit, 85 la suta din venitul dvs...
Si, ca numar de zile, se imparte, de regula, jumata-jumate, dar fara a nu avea un minim de 42 de zile( sper sa nu ma insel) concediu dupa nasterea copilului( postnatal).
Sunt multe intrebari pe aceasta tema pe site, la o cautare pe google pe tema dorita cred ca ve ti gasi rasp. Daca nu, reveniti cu o intrebare si va va ajuta cineva...
Seara buna!
Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

p.s.
Cred ca sunteti angajata din 13.11.2017 si nu din 13.11.2018 !!!
Da 2017, scuze daca am greșit, mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pre si post-natal alexa1305 alexa1305 Buna ziua.As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu pre si post-natal, de asemenea si indemnizatia de maternitate de 2 ... (vezi toată discuția)
Calcul concedii pre si postnatale iustina33 iustina33 Cum se calculeaza concediile pre si postnatale? Din ce? Din brut sau din venitul relizat pe ultimele 6 luni? (vezi toată discuția)
Bună seara! cum se calculeaza pre și postnatalul? angajatorul ... Mincu Alexandra Mincu Alexandra Bună seara! Cum se calculeaza pre și postnatalul? Angajatorul spune ca 85% net. Multumesc! (vezi toată discuția)