Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sarcina

Buna seara, ma ajuta cineva cum se calculează concediile medicale pre_post natale? Sunt angajata din 13.11.2018 la aceasta data sunt însărcinată 25_26 săptămâni am avut doar 10 zile de concediu medical 01, cum procedez mai departe
Buna seara.
Ce vreti sa aflati?
Din ce cunosc concediul pre si post natal se calculeaza, ca venit, 85 la suta din venitul dvs...
Si, ca numar de zile, se imparte, de regula, jumata-jumate, dar fara a nu avea un minim de 42 de zile( sper sa nu ma insel) concediu dupa nasterea copilului( postnatal).
Sunt multe intrebari pe aceasta tema pe site, la o cautare pe google pe tema dorita cred ca ve ti gasi rasp. Daca nu, reveniti cu o intrebare si va va ajuta cineva...
Seara buna!
Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

p.s.
Cred ca sunteti angajata din 13.11.2017 si nu din 13.11.2018 !!!
Da 2017, scuze daca am greșit, mulțumesc.