avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tată angajat fără contract, dar muncește. Cum îl ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tată angajat fără contract, dar muncește. Cum îl pot obliga să plătească pensie de întreținere pentru cei 3 minori?

Buna ziua! Am trei copiii(toți minori si toți la școală), m-am despărțit de soț(nu legal), am inchiriat un apartament cu 160 de euro, unde stau eu si copiii, eu muncesc legal cu minim pe economie. Ce trebuie sa fac sa il pot"obliga"pe tata sa plătească copiilor pensie alimentara, având in vedere ca in 6 luni de zile a dat decat 530 de lei copiilor.
Ultima modificare: Duminică, 23 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:19, 22 Septembrie 2018
L-ati dat in judecata pentru plata pensiei alimentare ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Promovati actiune de stabilire pensie de intretinere in favoarea celor 3 minori, iar in acest mod puteti obtine o pensie de 50% din venitul minim pe economie.
Actiune se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliati si se timbreaza cu 20 de lei.
Cheltuielile de judecata pe care le veti suporta cu ocazia demersului judiciar, le veti recupera prin hotararea ce se va pronunta ( taxa de timbru si onorariu avocat daca veti angaja).

Stabilirea şi executarea obligaţiei de întreţinere
Art. 529 cod civ.
Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a obtine executarea va trebuie hotarare.
Dupa proces veti obtine hotararea si veti merge la executor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie intretinere Valicurta Valicurta Bună ziua! Aș dori să știu cât este cuantumul pensiei de întreținere minor având în vedere salariu minim pe economie de la 1 ianuarie? (vezi toată discuția)
Pensie minor laura1964 laura1964 La ce art.din NCC se specifica cum se calculeaza pensia de intretinere minor si ce anume intra in acest calcul? (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ciobanuioan72 ciobanuioan72 sunt divortat de peste 10 ani si mai am doi copii minori.nu am avut un proces pt pensie alimentara dar contribui lunar cu diferite sume pt intretinerea ... (vezi toată discuția)