Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tată angajat fără contract, dar muncește. Cum îl ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tată angajat fără contract, dar muncește. Cum îl pot obliga să plătească pensie de întreținere pentru cei 3 minori?

Buna ziua! Am trei copiii(toți minori si toți la școală), m-am despărțit de soț(nu legal), am inchiriat un apartament cu 160 de euro, unde stau eu si copiii, eu muncesc legal cu minim pe economie. Ce trebuie sa fac sa il pot"obliga"pe tata sa plătească copiilor pensie alimentara, având in vedere ca in 6 luni de zile a dat decat 530 de lei copiilor.
Manuela Rășină, administrator
L-ati dat in judecata pentru plata pensiei alimentare ?
Promovati actiune de stabilire pensie de intretinere in favoarea celor 3 minori, iar in acest mod puteti obtine o pensie de 50% din venitul minim pe economie.
Actiune se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliati si se timbreaza cu 20 de lei.
Cheltuielile de judecata pe care le veti suporta cu ocazia demersului judiciar, le veti recupera prin hotararea ce se va pronunta ( taxa de timbru si onorariu avocat daca veti angaja).

Stabilirea şi executarea obligaţiei de întreţinere
Art. 529 cod civ.
Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Pentru a obtine executarea va trebuie hotarare.
Dupa proces veti obtine hotararea si veti merge la executor.