Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu

Buna ziua!Am o mare problema:sunt casatorit de doi ani si in ultimele luni nu ma mai inteleg cu sotia iar acum doua luni a plecat de acasa si nu mai exista cale de impacare.Vreau sa intentez divort pe motiv de parasire de domiciliu.Cum se procedeaza?Trebuie sa formulez vreo cerere sau exista tip?Care ar fi costurile?Trebuiesc martori,cati?Si trebuie sa se prezinte si ea la divort sau se pronunta in lipsa ei?Va multumesc!
Actiunea de divort depinde foarte mult de modul in care sotii inteleg sa divorteze.
Cel mai rapid mod este divortul prin acordul partilor.
[ link extern ]
In cazul in care sotia nu doreste divortul va fi mult mai complicat decat varianta expusa mai sus. Martori , infatisari in instanta , o intreaga comedie!:)
Buna ziua !
In primul rand sesizati politia pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie, daca a plecat si v- a lasat si cu copii.
In al doilea rand sesizati administratia publica locala, serviciul de asistenta sociala pentru intocmirea unui referat social.
Dupa acestea intentati actiune de divort la instanta competenta , adica judecatoria.
Cu stima !

Marius Zaharia, Avocat
Parasirea de catre unul dintre soti a domiciliului conjugal poate fi in sine ori coroborat si cu alte situatii de fapt un motiv temeinic de desfacere a casatoriei.
Puteti solicita instantei desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotiei datorate parasirii domiciliului conjugal. Trebuie sa aveti in vedere insa ca acesta parasire sa nu fie determinata de atitudinea dvs ori sa va fie imputabila din diverse alte motive.
Gasiti pe internet model de cerere de divort insa recomandarea mea este sa va adresati unui avocat care sa cunoasca etapele si procedura intr-un astfel de proces.
Costurile asistentei juridice sunt negociabile.
Daca intruniti conditiile desfacerii casatoriei prin acord mutual si sotia dvs este de acord atunci onorariul ar trebui sa fie mai mic, mai accesibil.
Daca insa ambii soti solicita desfacerea casatorie din culpa celuilalt sot atunci vor trebui administrate probe, audieri de martori, etc. In consecinta vor fi mai multe termene, mai multe situatii de analizat si rezolvat iar onorariul avocatului va fi ceva mai consistent.
In procesele de divort nu este obligatorie prezenta sotului parat, dar cu siguranta este obligatorie citarea sa. Procedura citatiei are o reglementare riguroasa in astfel de procese.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca prin plecarea sotiei din casa nu a ramas vreun membru al familiei (dv. sau un minor) fara ajutor, atunci nu avem niciun abandon de familie!
In plus, avand in vedere ca legislatia comunista care nega drepturi fundamentale ale individului nu mai este in vigoare, nu mai este limitata libertatea de miscare a niciunei persoane, asa incat nu mai exista parasire de domiciliu!!!

Asa cum spunea un coleg avocat mai sus, aceasta plecare poate fi folosita numai ca motiv de divort.
In functie de fiecare individ in parte, de cunostintele sale generale si juridice, poate fi nevoie sau nu de un avocat.
Personal consider (dar pot gresi) ca atunci cand se dovedeste ca lucruri esentiale pe care le cunoastem intr-un domeniu nu mai sunt de actualitate, e nevoie sa recurgem la un specialist. Pentru ca oricate modele de tricotaj sau actiuni am gasi pe net, asta nu ne transforma instant intr-o bunicuta cu talent la hainute sau un jurist.
Dar... daca ne permitem sa cheltuim timp si bani fara ca lucrurile sa ne iasa din prima, atunci putem incerca singuri si in situatia de mai sus.

Este socant pentru mine cum juristi considera ca plecarea unui parinte de acasa, lasand copilul in grija celuilalt parinte, inseamna abandon! Ca si cum celalalt parinte nu e de incredere sa aiba grija de un copil... sau cum?
Abandon inseamna lasarea fara ajutor, daca mai e un parinte cu el nu mai exista lipsa de ajutor...

Cel mai rapid divort nu este prin acord, ci din culpa comuna cand partile sunt pe aceeasi lungime insa! Ca timp poate fi si la jumatate!

Se procedeaza astfel: se redacteaza o cerere de divort, nu e musai un tipar, scrieti acolo tot ce considerati dv. ca merita amintit ca motiv de divort, cu mentiunea ca selectati numai ce puteti dovedi (cu acte sau martori). Amintiti ce martori ar putea fi chemati (2 martori cu nume, adrese) si anexati certificatul de casatorie (nu copie).
PLatiti taxa de timbru 39 de lei, timbre judiciare 0,30 si mergeti cu cererea la judecatoria d ela ultimul domiciliu comun daca dv. sau sotia inca mai stati acolo.
ASteptati sa va spuna in ce zi cade termenul de judecata (pe loc) sau sa vi se trimita citatie cu termenul (in functie de judecatorie).
De aici, scenariul poate diferi in functie de daca sotia e de acord ori nu cu a divorta.