avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu

Buna ziua!Am o mare problema:sunt casatorit de doi ani si in ultimele luni nu ma mai inteleg cu sotia iar acum doua luni a plecat de acasa si nu mai exista cale de impacare.Vreau sa intentez divort pe motiv de parasire de domiciliu.Cum se procedeaza?Trebuie sa formulez vreo cerere sau exista tip?Care ar fi costurile?Trebuiesc martori,cati?Si trebuie sa se prezinte si ea la divort sau se pronunta in lipsa ei?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: bibacj , utilizator 16:04, 6 Aprilie 2010
Si daca sotul isi gaseste loc de munca in alta localitate, dupa intentarea actiunii de divort se considera abandon?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire de domiciliu caius mihai caius mihai buna!ma intereseaza ce inseamna parasire de domiciliu,si daca eu,ca sot si tata pot fi incadrat in categoria asta,in cazul in care plec din casa,intr-o ... (vezi toată discuția)
Vreau sa divortez bladecris bladecris Buna ziua, am cateva intrebari referitoare la divort, prin postul pe acest forum as dori si alte pareri in speranta ca voi gasi o solutionare mai rapida sau ... (vezi toată discuția)
Parasire domiciliu conjugal cu copil minor - consecinte? geanixp geanixp Buna ziua. Intentionez sa divortez si doresc sa stiu daca pana voi intenta actiunea de divort pot parasi domiciliul conjugal (fara ca sotul sa-si dea acordul) ... (vezi toată discuția)