Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu

Buna ziua!Am o mare problema:sunt casatorit de doi ani si in ultimele luni nu ma mai inteleg cu sotia iar acum doua luni a plecat de acasa si nu mai exista cale de impacare.Vreau sa intentez divort pe motiv de parasire de domiciliu.Cum se procedeaza?Trebuie sa formulez vreo cerere sau exista tip?Care ar fi costurile?Trebuiesc martori,cati?Si trebuie sa se prezinte si ea la divort sau se pronunta in lipsa ei?Va multumesc!
buna ziua.
daca considerati ca relatia matrimoniala este afectata iremediabil puteti investi instanta , cu actiunea de divort.
instanta competenta este cea de la ultimul domiciliu comun al sotilor. in cazul in care sotii nu au avut un domiciliu comun sau nici unul din ei nu mai locuieste la acest domiciliu, judecatoria competenta este cea de la domiciliul paratului .
puteti solicita desfacerea casatoriei din culpa sotiei .
probe: acte si testimoniala . pot fi propusi ca martori inclusiv rude pana la gradul al III-lea inclusiv, cu exceptia descendentilor.
Nu cred ca are rost sa va complicati cu abandonul de familie. Intentati actiunea de divort si cereti desfacerea casatoriei din vina exclusiva a sotiei, motivul parasirea domiciliului conjugal. Daca sotia nu este de acord cu divortul, este bine sa aveti martori care cunosc situatia dvs familiala. Va puteti descurca si singura, fara ajutorul unui avocat. Costurile unei astfel de actiuni nu sunt asa de mari. Depinde de dvs
In anumite cazuri , aceasta plecare e una intemeiata.(dupa cum si finalitatea relatiilor a fost aceea a unei rupturi ).
Asa incat, dupa cum au precizat si colegii mai sus , ganditi-va la o modalitate avanjatoasa de desfacere a casatoriei , amintind , spre exemplu , o imposibilitatea de convieturire din cauza unei vadite nepotrivire de caracter , certuri constante, tot ceea ce tine de o relatie de cuplu care nu e una armonioasa.
Dl gabriel82, daca aveti copil/copii, va sfatuiesc foarte serios sa nu lasati nimic la voia intamplarii, nici intr-un caz la modul amiabil.
Exact la fel am patit si eu cu intelegeri amiabile, ca dupa ce a iesit ca nu e nimeni de vina, amiabilul sa se transforme in cosmar, lipsa vizite copil, (conteaza f mult ce spune hotararea unui proces de divort (daca dvs faceti pe gentilomul cu "nu e nimeni de vina" la copii chiar n-o sa aveti nici o sansa, si va spun f serios din proprie experienta)
Nu am fost destul de informat, n-am stiut ce poate urma, n-am dorit sa fac scene sau sa spun adevarul, fiind jenant la acea vreme, am lasat-o deci la modul amiabil si am pierdut mult mai mult, pe cuvant ...nu se merita.
Nu pierdeti vremea, prima sesizare (cat mai urgenta) e catre politie, (va trebuie dovada abandonului de la politie) dupa care puteti intenta proces de divort, fara nici un cost si fara vreo problema si iestit cu castig de cauza (conteaza foarte mult)
Doar ca daca nu exista acest abandon despre care discutati, ma intreb ce dovada sa prezinte politia cu privire la o fapta penala care nu exista.
Va fi mai prost sa para un sot care isi hartuieste sotia cu plangeri fara rost.
Mai bine informati-va intai, asa cum spune si domnul.
Succes!