Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... În urmă cu câțiva ani am dat declarație într-un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

În urmă cu câțiva ani am dat declarație într-un dosar penal, iar acum sunt citat ca martor. De ce trebuie să mă prezint iar?

Buna ziua! acum cativa ani, m-am dus la un cabinet medical sa-mi fac fisa medicala pentru permisul auto. Acolo la acel cabinet se faceau niste "magarii" iar politia a confiscat toate fisele medicale. Bineinteles, am fost chemat sa dau declaratie. Zis si facut! Acum peste cativa ani am primit citatie precum sa ma prezint in calitate de martor. Intrebarea mea este: din moment ce am dat o declaratie, de ce trebuie sa ma prezint iar?
Manuela Rășină, administrator
Probabil mai au nevoie de lamuriri suplimentare. Este posibil daca ati dat mita pentru obtinerea fisei medicale sa vi se schimbe calitatea.
Martorul poate fi chemat de catre organul judiciar mai mult decat o singura data.

Atunci cand ati fost audiat in calitate de martor, vi s-au comunicat anumite drepturi si obligatii, intre care :
- obligația de a se prezenta la chemările organelor judiciare, atrăgându-i-se atenția că, în cazul neîndeplinirii acestei obligații, se poate emite mandat de aducere împotriva sa;
- obligația de a comunica în scris, în termen de 5 zile, orice schimbare a adresei la care este citat, atrăgându-i-se atenția că, în cazul neîndeplinirii acestei obligații, se poate dispune împotriva sa sancțiunea prevăzută de art. 283 alin. (1)
--- privitor la amenda judiciara;
- obligația de a da declarații conforme cu realitatea, atrăgându-i-se atenția că legea pedepsește infracțiunea de mărturie mincinoasă.

Sa intelegem ca la momentul respectiv nu vi s-au adus la cunostinta aceste obligatii?
Nu am dat mita. Sincer acum ceva ani nu-mi aduc aminte daca mi-au comunicat sau nu aceste drepturi. Pe citatie scrie ca daca nu ma prezint, nejustificat, risc un mandat de aducere. Problema nu este ca nu vreau sa ma prezint, problema este ca lucrez in strainatate si nu sunt acasa. Le-am trimis prin fax dovada(contractul meu de munca) si o cerere in care spun ca nu pot fi prezent la data respectiv. Intrebare: credeti ca sunt luate in considerare? nu vreau sa ma trezesc cu vreo amenda pentru neprezentare. Mai precizez ca contractul l-am trimis cu adresa mea din strainatate, numele societatii si numele directorului blurate/astupate fiindca nu vreau sa implic alte persoane si sa fac adresa publica de aici, in schimbe se vede clar perioada de cand lucrez pana cand etc... Astept raspuns, multumesc pentru timpul acordat.
Daca ati trimis dovada imposibilitatii de prezentare nu ar trebui sa va amendeze.
Am inteles. In situatia asta, ce se intampla daca le-am aratat si dovada imposibilitatii de a ma prezenta?