Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical în week-end
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical în week-end

Bună ziua!am lucrez la o firma unde este activitate 7 zile 7.,având doua zile libere în cursul săptămânii. Am lucrat luni și marți, miercuri și joi aveam liber,dar de joi am intrat în concediu medical pana duminica.angajatorul mă pune sa vin la munca în contul zilei de miercuri (când am avut liber)spunând ca nu pot avea 3 zile libere pe saptamana.eu am stat acasă doar miercuri .este legal sa recuperez ziua libera?va mulțumesc
Buna ziua,
Dupa logica mea, nu m-am "uitat" dupa partea legala...dvs. ati stat doar o zi acasa din cele doua zile la care aveati dreptul in saptamana respectiva, cealalta zi, Joi, precum si Vineri, care la dvs. era zi lucratoare, ati stat acasa in baza concediului medical emis de medicul dvs., in pontaj figurand cu CM si platit ca atare...prin urmare nu cred ca aveti ceva de recuperat...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Dupa logica mea, nu m-am "uitat" dupa partea legala...dvs. ati stat doar o zi acasa din cele doua zile la care aveati dreptul in saptamana respectiva, cealalta zi, Joi, precum si Vineri, care la dvs. era zi lucratoare, ati stat acasa in baza concediului medical emis de medicul dvs., in pontaj figurand cu CM si platit ca atare...prin urmare nu cred ca aveti ceva de recuperat..

Va mulțumesc. Pt răspuns, dar logica noastră nu se îmbină cu cea a RU și atunci îmi trebuie un cadru legal.ei susțin ca sâmbătă și duminică nu mă pot trece în concediu medical fiind nelucratoare și mă trec ca fiind libera și atunci trebuie sa recuperez ziua libera pe care am avut-o miercuri

Cred ca au dreptate, din ce citi intr.o postare anterioara se comsidera concediu medical doar zile de Luni pana Vineri, cu toate ca nu inteleg de ce, Codul muncii bu spune care sunt zilele libere obligatorii, ci doar ca trebuie sa fie 24 de ore pe sapt, deobicei Sambata si Duminica...
Poate va ajuta altcineva cu cadrul legal...
OUG nr. 158/2005:

ART. 10
.....
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plãtesc zilele lucrãtoare.
(6) La stabilirea numãrului de zile ce urmeazã a fi plãtite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sãrbãtoare declarate nelucrãtoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevãzute prin contractele colective de muncã.
Am inteles ca nu se plătește concediul medical în zilele de sambata și duminica,dar este legal sa recuperez ziua de miercuri?

luminita29 a scris:

OUG nr. 158/2005:

ART. 10
.....
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plãtesc zilele lucrãtoare.
(6) La stabilirea numãrului de zile ce urmeazã a fi plãtite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sãrbãtoare declarate nelucrãtoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevãzute prin contractele colective de muncã.