Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de munca disciplinar pt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de munca disciplinar pt absente nemotivate

Buna ziua!
Cam care ar fi consecintele desfacerii contractului de munca disciplinar pt absente nemotivate?care ar fi dezavantajele mele?
multumesc
angajatorul va poate actiona in judecata in situatia in care prin absentele nemotivate ii creati un prejudiciu

la angajare este o bulina neagra sa ii zic asa:">, privind seriozitatea dvs

in rest la aprecierea dvs#-o
In carnetul de munca va fi inregistrata desfacerea disciplinara,nu motivul si nicidecum abaterea savarsita.

Va fi un mare semn de intrebare seriozitate dvs. in conditiile in care sunt alte variante de incetare a raporturilor de munca.
Si in plus fata de tot ce v-au explicat colegii mei, evident ca nu aveti dreptul la somaj.
Angel 2007 a scris:

In carnetul de munca va fi inregistrata desfacerea disciplinara,nu motivul si nicidecum abaterea savarsita.

la incheierea carnetului se munca se specifica perioada .... in care salariatul are xxx zile absente nevotivate, intrucat aceste zile nu sunt considerate vechime in munca
Sunt destul de rare cazurile in care la interviu iti este solicitat carnetul de munca.
De obicei, carnetul de munca este predat angajatorului dupa angajare, deci nu are cum sa stie acest lucru inainte de a se uita in carnetul de munca.
Veti fi intrebat, cu siguranta de doriti sa va schimbati locul de munca sau de ce ati parasit ultimul loc de munca..........toate acestea exista pe un formular pastrat la dosarul angajatului.
Daca dvs ati fi angajator si ati afla ca un angajat v-a mintit, oare cata incredere ati mai avea in acea persoana?