avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de munca disciplinar pt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de munca disciplinar pt absente nemotivate

Buna ziua!
Cam care ar fi consecintele desfacerii contractului de munca disciplinar pt absente nemotivate?care ar fi dezavantajele mele?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 15:49, 10 Noiembrie 2009
angajatorul va poate actiona in judecata in situatia in care prin absentele nemotivate ii creati un prejudiciu

la angajare este o bulina neagra sa ii zic asa:">, privind seriozitatea dvs

in rest la aprecierea dvs#-o
In carnetul de munca va fi inregistrata desfacerea disciplinara,nu motivul si nicidecum abaterea savarsita.

Va fi un mare semn de intrebare seriozitate dvs. in conditiile in care sunt alte variante de incetare a raporturilor de munca.
Si in plus fata de tot ce v-au explicat colegii mei, evident ca nu aveti dreptul la somaj.
Angel 2007 a scris:

In carnetul de munca va fi inregistrata desfacerea disciplinara,nu motivul si nicidecum abaterea savarsita.


la incheierea carnetului se munca se specifica perioada .... in care salariatul are xxx zile absente nevotivate, intrucat aceste zile nu sunt considerate vechime in munca
Sunt destul de rare cazurile in care la interviu iti este solicitat carnetul de munca.
De obicei, carnetul de munca este predat angajatorului dupa angajare, deci nu are cum sa stie acest lucru inainte de a se uita in carnetul de munca.
Veti fi intrebat, cu siguranta de doriti sa va schimbati locul de munca sau de ce ati parasit ultimul loc de munca..........toate acestea exista pe un formular pastrat la dosarul angajatului.
Daca dvs ati fi angajator si ati afla ca un angajat v-a mintit, oare cata incredere ati mai avea in acea persoana?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere disciplinara User12212 User12212 Buna ! Un prieten de al meu sa angajat la o firma pentru 3 luni si in ultima saptamana bunicul lui a trebuit sa se interneze in spital pentru o problema la ... (vezi toată discuția)
Lipsa de la servici mai este sanctionata?!!!! petrans petrans buna ziua, Avem probleme cu un angajat recalcitrant si foarte agresiv pe care conform art.61 lit A) il putem concedia pentru agresivitate verbala si fizica ... (vezi toată discuția)
Absentele nemotivate bulyyy bulyyy Buna ziua eu sunt nou acum m-am inregistrat.Am sie u o problema in legatura cu absentele de munca si desfacerea contractului de munca.Vreau sa stiu la cate ... (vezi toată discuția)