Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere Disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere Disciplinara

Buna !

Un prieten de al meu sa angajat la o firma pentru 3 luni si in ultima saptamana bunicul lui a trebuit sa se interneze in spital pentru o problema la picior mai crava.El trebuia sa stea la casa la el sa ajute si sa aiba grija de sorasa mai de 5 ani findca parinti fiind la lucru unu in strainate si unu nu putea lipsi nicidecum timp de 4 zile si peste 7 zile lucratoare i se incheia contractu cu acea firma.A vorbit sa i se dea 4 zile libere si el a zis ca nu poate avand in vederea situatia mentionade mai in sus.Nu i sa dat zi libera si nu au aceptat niciun fel de "invoire" acesta fiind dispus sa nu vina timp de 4 zile si amenintat cu abatere disciplinara.Incercand sal ajut mia zis sa pun 3 intrebari

1 : ce consecinte sunt avand in vedere ca au zis ca a fost avertizat cu "pata neagra" pe cartea de munca ?
2 : se poate cumva evita aceasta problema ?
si ultima 3 : "pata neagra" poate fi stearsa dupa reangajare sau in alt mod ?
User12212 a scris:

......

1 : ce consecinte sunt avand in vedere ca au zis ca a fost avertizat cu "pata neagra" pe cartea de munca ?
2 : se poate cumva evita aceasta problema ?
si ultima 3 : "pata neagra" poate fi stearsa dupa reangajare sau in alt mod ?

1. Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

2. Ramane la latitudinea angajatorul daca demareaza sau nu cercetarea disciplinara.

3. Desfacerea disciplinara a c.i.m. nu poate fi "stearsa" decat daca sanctiunea este anulata de catre instanta de judecata.